LAJMI I FUNDIT:

Rreth 11 miliardë dollarë: Honda vjen me investimin më të madh të automjeteve në Kanada

Rreth 11 miliardë dollarë: Honda vjen me investimin më të madh të automjeteve në Kanada

Honda po shkon “më në veri” për fazën e dytë në zgjerimin e saj të automjeteve elektrike në Amerikën e Veriut.

Prodhuesi japonez i automjeteve njoftoi të enjten se do të shpenzojë 15 miliardë dollarë CA (rreth 11 miliardë dollarë amerikanë) për të prodhuar automjete elektrike në provincën e Ontarios, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Kështu, Honda do të ndërtojë një fabrikë EV dhe një fabrikë të pavarur baterish pranë objektit të saj ekzistues të prodhimit në Alliston, Ontario, rreth 62 milje (100 km) në veri të Torontos.

Impianti i fundit do të ketë një kapacitet vjetor prej 36 GWh dhe impianti i montimit do të jetë në gjendje të pompojë 240,000 EV në vit, duke filluar nga viti 2028.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau e quajti lëvizjen e Honda-s “investimi më i madh i automjeteve në historinë e Kanadasë”, raporton CBC.

Ndërsa qeveria federale tha se marrëveshja do të çojë në “zinxhirin e parë gjithëpërfshirës të furnizimit të automjeteve elektrike të Kanadasë”.

Fabrikat kanadeze të EV të Honda-s do të mbështeten nga Ohio EV Hub, i cili do të fillojë të prodhojë EV në 2025.

Atje, prodhuesi i automjeteve investoi 700 milionë dollarë për të riparuar fabrikën e tij ekzistuese dhe pret të shpenzojë 4.4 miliardë dollarë të tjerë për të ndërtuar një fabrikë baterish aty pranë.

Të dyja investimet janë pjesë e planeve afatgjata të Honda-s.

Prodhuesi i automjeteve synon që deri në vitin 2050 të jetë neutral ndaj karbonit në të gjitha aktivitetet e tij të biznesit. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
BMW prezanton X3-shin e ri, një version turbo-diesel mbetet në ofertë

BMW prezanton X3-shin e ri, një version turbo-diesel mbetet në ofertë

Auto
Qytetari nga Dragashi me ide gjeniale për ta mbrojtur veturën nga breshëri

Qytetari nga Dragashi me ide gjeniale për ta mbrojtur veturën nga breshëri

Auto
BMW thotë se Sedani i parë Elektrik M do të

BMW thotë se Sedani i parë Elektrik M do të "mundë gjithçka që keni parë ndonjëherë"

Auto
Nga Ferrari, Lamborghini e deri te Aston Martin e Porsche – OneLifeRally sjell veturat luksoze në Prishtinë

Nga Ferrari, Lamborghini e deri te Aston Martin e Porsche – OneLifeRally sjell veturat luksoze në Prishtinë

Auto
Ulja e kilometrazhit - problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

Ulja e kilometrazhit - problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

Auto
Elefanti shtyp për vdekje trajnerin, burri nga India e godiste me shkop në këmbë – kafsha 900 kilogramëshe u bë agresive

Elefanti shtyp për vdekje trajnerin, burri nga India e godiste me shkop në këmbë – kafsha 900 kilogramëshe u bë agresive

Azia
Kalo në kategori