LAJMI I FUNDIT:

Rrëfimi për fshatin e vogël në Egjipt, aty ku bëhet më shumë se gjysma e prodhimit botëror të lules që gjendet në shumë parfume

Rrëfimi për fshatin e vogël në Egjipt, aty ku bëhet më shumë se gjysma e prodhimit botëror të lules që gjendet në shumë parfume

Kur bëhet fjalë për parfumin, shumica e njerëzve mendojnë menjëherë për etiketat e famshme franceze si Chanel N°5, Miss Dior, Yves Saint Lauren’s Opium dhe Guerlain’s Shalimar.

Megjithatë, me siguri pak do ta dinin se një përbërës thelbësor në shumë prej këtyre markave ikonike ka të ngjarë të vijë nga një fshat i vogël në Egjipt.


Sipas BBC, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Shubra Beloula El-Sakhaweya, i vendosur rreth 97 kilometra në veri të Kajros dhe i quajtur thjesht si Shubra Beloula, që është meritor për më shumë se gjysmën e prodhimit botëror të jaseminit.

Këto lule japin një aromë klasike lulesh që gjendet në shumë parfume, duke e bërë jaseminin një “gur themeli në parfumeri”.

“Ne kemi arritur deri në 2,500 ton lule të përpunuara në vit ose në sezon. Dhe kjo përbën rreth 60% plus ose minus të prodhimit botëror”, ka thënë Hussein A Fakhry, pronar i fabrikës kryesore të nxjerrjes së jaseminit në Egjipt dhe kreu i komiteti ekzekutiv i Federatës Ndërkombëtare të Tregtisë së Vajrave Esencialë dhe Aromave (IFEAT).

“Shubra Beloula ka densitetin më të lartë të prodhimit [në Egjipt]…”, vazhdoi Fakhry, babai i të cilit prezantoi mbjelljen e jaseminit në fshat në vitet 1950.

Po sipas shkrimit të BBC, përcjell Telegrafi, pjesa më e madhe e tokës së Shubra Belulës, rreth 257 hektarë, është e mbjellë me jasemini, me disa ferma që kultivojnë një pemë tjetër aromatike të quajtur “portokalli e hidhur”.

Fushat e jaseminit ndahen në rreshta dhe kur lulet lulëzojnë natën, ato lëshojnë një aromë ekzotike intensive.

Fshatarëve u pëlqen të flasin me ata pak vizitorë që përshkojnë rrugët e paasfaltuara të qytetit për lulet e bukura që i rrethojnë dhe madje mund t’i ftojnë të ndihmojnë në procesin e vjeljes.

Dhe për fshatarët, jasemini nuk është vetëm një lule me erë të këndshme, por një burim kryesor i jetesës së tyre.

“Të gjithë në këtë fshat nga më i madhi tek më i riu mbledhin lule jasemini”, tha mbledhësi i jaseminit Mohamed Faraj. “Fëmijët deri në shtatë vjeç zgjohen në agim, zgjedhin jasemin për disa orë dhe më pas shkojnë në shkollë. Unë e bëja këtë që kur isha nëntë vjeç”.

Vjelja e jaseminit, e cila ndodh nga qershori deri në dhjetor, është një proces unik dhe magjepsës.

Çdo ditë para perëndimit të diellit, fushat e jaseminit duken dhe “nuhasin” si çdo zonë tjetër e gjelbër me vetëm pak lule që shfaqen aty-këtu.

Megjithatë, vetëm disa orë më vonë, sythat e pjekur hapen plotësisht dhe aroma e tyre përhapet nëpër fusha duke i ftuar fshatarët të shkojnë në errësirë për t’i mbledhur ato.

“Njerëzit fillojnë të mbledhin në agim [03:00] deri rreth orës 09:00, sepse pas lindjes së diellit, lulet humbasin thelbin e tyre dhe bëhen të papërdorshme”, thekson Faraj.

“Bima është mbretëresha e natës. Lulet hapen gjatë natës dhe nxjerrin aromën e tyre më të mirë. Pra, ju dëshironi ta merrni atë në atë moment”.

Lulet e jaseminit duhet të mblidhen me kujdes, një nga një, për të ruajtur vajrat e tyre.

“Kur jemi duke mbledhur, duhet të balancojmë mbledhjen e shpejtë dhe në të njëjtën kohë të mos i shtypim shumë lulet që të mos humbasin vajrat e tyre”, vazhdoi Faraj.

“Gjëja më e mirë për të bërë është të mblidhni sythat e pjekur me ngjyrë të bardhë; ata do të vazhdojnë të lulëzojnë gjithsesi pasi të mblidhen brenda disa orësh. Sythat e vegjël rozë të papjekur duhet të lihen edhe për një ose dy ditë”.

Sidoqoftë, vjelja e luleve nga shkurret e jaseminit me metrazh të lartë është e mundimshme dhe në shumë intervista televizive, mbledhësit kanë shprehur zhgënjimin e tyre për pagat e tyre.

Faraj ndan gjithashtu këtë zhgënjim.

“Vjelja e jaseminit nuk është financiarisht e dobishme për të rinjtë si unë; ne kërkojmë punë të tjera me pagesë më të mirë. Ne mbledhim jasemini gjatë gjithë natës dhe pastaj ia shesim atë që mbledhim koleksionistit me shumicë [i cili i dërgon në fabrikë]. Një person mbledh mesatarisht 3 kg lule duke bërë rreth 5 euro në ditë, që është pak”, shpjegoi ai.

Çmimi i ulët për lulet e mbledhura mund t’i atribuohet konkurrencës me Indinë, prodhuesi i dytë më i madh i jaseminit pas Egjiptit.

Një arsye tjetër, megjithatë, mund të jetë kompleksiteti i nxjerrjes së jaseminit absolut.

Veç kësaj, gjatë këtij procesi, pesha e luleve të jaseminit tkurret ndjeshëm.

Megjithatë, ndërsa vjelja e jaseminit nga Shubra Beloula ka filluar të marrë më shumë vëmendje kombëtare për shkak të mbulimit mediatik, grupet turistike kanë filluar të vizitojnë fshatin, duke hapur derën për burime të tjera të mundshme të ardhurash për fshatarët.

“Unë kam qenë duke vizituar Shubra Beloula që nga viti 2018 … Më pas, fillova të organizoj udhëtime të vogla për fëmijët që po bëjnë udhëtime fleksibël edukimi dhe eksplorimi”, tha Cairene Aymanullah Ashraf, themeluese e Soul Travel. “Por në vitin 2020 fillova të organizoj udhëtime turistike të brendshme”.

Kur ajo i propozoi për herë të parë këtë ide fshatarëve, ata dyshuan në suksesin e saj.

“Më thanë: Kush do të udhëtojë këtu për të parë disa pemë?”, tha ajo. “Por unë kam organizuar 16 grupe turistike në sezonin 2020 dhe 2021”.

Tanimë shumë mbledhës e duan prezencën e turistëve.

“Ndihemi të lumtur kur njerëzit na vizitojnë; ata bëjnë foto me ne dhe ne ndjejmë se puna jonë vlerësohet”, vë në pah Faraj.

Ashraf thotë se terapia e natyrës, veçanërisht lidhja me bimët, e ndihmon atë të rrisë mirëqenien e saj dhe se jasemini është veçanërisht i mirë për këtë.

“Jasemini ndihmon me vëmendjen për shkak të erës, ngjyrës dhe strukturës së saj”, tha ajo.

Vaji esencial i jaseminit – i cili është i ndryshëm nga ai absolut në atë që prodhohet me distilim ose me shtypje të ftohtë dhe jo përmes nxjerrjes me tretës – përdoret gjerësisht në aromaterapi për të ndihmuar në rritjen e humorit.

Një studim i publikuar nga Journal of Health Research tregon se thithja e vajit esencial të jaseminit rrit valët e trurit të lidhura me emocione pozitive si ndjenja e mirë, aktive, e freskët dhe romantike.

Mendohet gjithashtu se zvogëlon ndjenjat negative, veçanërisht përgjumjen.

“Thithja e jaseminit ose përdorimi i tij në masazh me aromaterapi përmirëson disponimin dhe është raportuar se rrit ndjenjat pozitive, si dhe nivelet e energjisë”, shpjegon Nour Walid, ekzekutiv i marketingut në Areej Aromatherapy.

Pavarësisht nëse jasemini nga Shubra Beloula përdoret në parfum apo në aromaterapi, ai prek produkte dhe njerëz nga e gjithë bota, duke vazhduar të sigurojë jetesën për mijëra fshatarë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori