LAJMI I FUNDIT:

Rizoto e shpejtë me ton: Një pjatë e shkëlqyer dhe e shpejtë

Rizoto e shpejtë me ton: Një pjatë e shkëlqyer dhe e shpejtë

Nëse ju pëlqen të ushqeheni shëndetshëm dhe nuk keni shumë kohë për të përgatitur vaktet, kjo recetë është ideale për ju

Rizoto me ton është plot me karbohidrate të shëndetshme që do t’ju mbajnë të ngopur, dhe për shkak të peshkut që përmban shumë proteina.


Përbërësit:

– 1 qepë,
– 1 filxhan oriz,
– 1 konservë ton në copa,
– 150 gr kaçkavall,
– pak verë të bardhë.

Përgatitja:

1. Në pak vaj skuqni qepën e grirë hollë, por kujdesuni që të mos skuqet shumë. Hidhni në të pak verë të bardhë, shtoni orizin dhe shtoni dy gota ujë. Mbulojeni dhe lëreni të vlojë. Pastaj hiqeni nga zjarri dhe lëreni të mbuluar derisa orizi të ketë thithur të gjithë ujin.

2. Shtoni tonin bashkë me vajin e konservës, përzieni mirë, më pas shtoni djathin e grirë dhe e trazoni derisa të shkrihet.

3. Shërbeni pjatën të ngrohtë me verë të bardhë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Mish me bamje

Mish me bamje

Pite me speca

Pite me speca

Tiramisu me pjeshkë

Tiramisu me pjeshkë

Ëmbëlsirë me mollë

Ëmbëlsirë me mollë

Speca të pjekur e të skuqur, të mbushur me djathë!

Speca të pjekur e të skuqur, të mbushur me djathë!

Edhe amvisat më me përvojë bëjnë gabime: Kur përdorin miell të butë dhe kur përdorin miell të fortë?

Edhe amvisat më me përvojë bëjnë gabime: Kur përdorin miell të butë dhe kur përdorin miell të fortë?

Kalo në kategori