LAJMI I FUNDIT:

Rezoluta për gjenocidin e Srebrenicës, Drashkoviq: Rusia na e deshi të keqen që e refuzoi

Rezoluta për gjenocidin e Srebrenicës, Drashkoviq: Rusia na e deshi të keqen që e refuzoi

Shkrimtari dhe politikani Vuk Drashkoviq, i cili dikur ka qenë edhe kryediplomati i Serbisë, ka thënë në një emision televiziv thotë se, serbët e ndërtojnë kombin nga ata që e kanë bërë gjenocidin në Srebrenicë.

Reklama

Drashkoviq tha se Rusia nuk ua deshi të mirën kur e kishte refuzuar rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë.

“Dihen me emra dhe mbiemra se kush e ka bërë gjenocidin në Srebrenicë. Por, ata nuk janë kombi serb. Mirëpo, ne e ndërtojmë kombin nga ta. Në themi se Rusia na ka mbrojtur nga ‘damka’ e gjenocidit, për shkak se nuk ka lejuar që rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombet e Bashkuara, që këta kriminelë konkretë të damkosen si kriminelë. Sepse thonë se kjo do të ishte damkë për të gjithë popullin. Neve na duan të keqen ata që krejt kombin serb e barazojnë me ata kriminelë, të cilët do të duhej të dëboheshin nga kombi serb”, ka thënë Drashkoviq.

Ai ka shprehur shumë kritika edhe për serialin televiziv serb “Porodica” (Familja) që flet për familjen e Slobodan Millosheviqit, duke thënë se është gabim i jashtëzakonshëm lartësimi i tij si personalitet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Azia
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori