LAJMI I FUNDIT:

Revista franceze: Saranda, perla shqiptare me plazhet e kristalta dhe trashëgiminë e pasur kulturore

Revista franceze: Saranda, perla shqiptare me plazhet e kristalta dhe trashëgiminë e pasur kulturore

Saranda është një qytet i bukur i vendosur në bregdetin jugor të Shqipërisë, që ofron plazhe që të lënë pa frymë dhe një trashëgimi të pasur kulturore.

Revista franceze e udhëtimeve “Air Info” i ka kushtuar një shkrim bukurive të qytetit, plazheve të kristalta, ushqimit dhe historisë duke ftuar turistët ta vënë këtë vend në listën e destinacioneve të tyre dhe se kur është periudha më e mirë për ta vizituar.


Saranda gëzon një klimë tipike mesdhetare me verë të nxehtë e të thatë dhe dimër të butë e të lagësht. Sezoni i pikut turistik në përgjithësi zgjat nga qershori deri në shtator, kur restorantet, baret dhe dyqanet janë të hapura dhe temperaturat arrijnë mesatarisht 26°C gjatë ditës .

Për të shmangur turmat dhe për të shijuar një klimë më të freskët dhe më të këndshme, ju rekomandojmë të shkoni në pranverë , veçanërisht midis prillit dhe majit. Në këtë kohë të vitit, temperaturat janë ende relativisht të buta, me maksimum rreth 19°C-22°C , dhe natyra është në lulëzim të plotë. Mos harroni se numri i turistëve është më i ulët, duke ju lejuar të zbuloni bukuritë e Sarandës në një mjedis të qetë.

Saranda ofron një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh për të kënaqur të gjithë llojet e udhëtarëve.

Vizitoni vendet historike

Shqipëria është e pasur me trashëgimi kulturore dhe historike dhe Saranda nuk bën përjashtim. Ndër objektet thelbësore për t’u vizituar në rajon është zona arkeologjike e Butrintit . Ky park kombëtar, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, është shtëpia e rrënojave të një qyteti të lashtë grek dhe romak, duke dëshmuar për një të kaluar të historisë.

Kisha Ortodokse të Shën Nikollës e vendosur pranë qendrës së qytetit, kjo kishë e shekullit të 18-të ia vlen të vizitohet për muralet e saj të ruajtura mirë dhe arkitekturën interesante.

Plazhet e mrekullueshme

Plazhet e mrekullueshme të Sarandës janë një nga atraksionet kryesore turistike të qytetit. Ju mund të thithni diellin dhe të notoni në ujërat e kristalta të detit Jon në plazhe të tilla si:

Pasqyrat: Ky liman simpatik i fshehur është më pak i mbushur me njerëz dhe ofron një mjedis piktoresk për t’u çlodhur pranë ujit.

Ksamil : I vendosur pak kilometra në jug të Sarandës, ky fshat i vogël bregdetar ka disa nga plazhet më të bukura në rajon, i rrethuar nga bimësi e harlisur dhe ishuj të vegjël lehtësisht të aksesueshëm me varkë.

Zbuloni shijet e ushqimeve

Kuzhina shqiptare është e pasur dhe e larmishme dhe Saranda nuk bën përjashtim. Gjatë qëndrimeve tona, na pëlqen të shijojmë specialitete vendase si byrek, tave kosi apo edhe raki , një pije alkoolike tradicionale e bërë nga rrushi. Restorantet e peshkut dhe ushqimeve të detit janë gjithashtu të shumta dhe në përgjithësi ofrojnë një përzgjedhje të shkëlqyer të peshkut të freskët nga peshkimi vendas.

Gjirokastra, një qytet historik

E vendosur rreth 1.5 orë me makinë nga Saranda, Gjirokastra është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Një qytet që ia vlen të shikohet për kështjellën e tij mbresëlënëse, rrugët e tij me kalldrëm dhe shtëpitë e tij tradicionale osmane që nuk lënë askënd indiferent.

Parku Kombëtar i Lagunës së Nartës

Ky rezervat natyror i vendosur rreth 2 orë me makinë nga Saranda është shtëpia e një shumëllojshmërie të llojeve të kafshëve, duke përfshirë flamingot rozë. Gjithashtu ofron mundësi të shkëlqyera për të vëzhguar faunën dhe florën në një mjedis të qetë.

Riviera Shqiptare

Fshatrat piktoreske bregdetare si Himarë apo Dhërmi janë perfekte për të shijuar plazhet e izoluara dhe për të zbuluar natyrën e paprishur të këtij rajoni, më pak të frekuentuar se fqinji grek./RTSH

Në trend Lajme

Më shumë
Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Lajme
Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Drejtësi
Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Lajme
Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Lajme
Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në  Këshillin e Evropës

Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në Këshillin e Evropës

Lajme
Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Lajme
Kalo në kategori