LAJMI I FUNDIT:

I përshtatshëm me Android Auto dhe Apple Carplay, Renault Austral është i pajisur me super teknologji

I përshtatshëm me Android Auto dhe Apple Carplay, Renault Austral është i pajisur me super teknologji

Pas linjave të guximshme të kësaj SUV-je atletike, spikat dizajni origjinal i brendshëm i Renault Austral i ri. Ashtu si në Mégane E-TECH Electric të ri, kabina e tij e teknologjisë së lartë është pajisur me një ekran të ri XXL OpenR që përdor sistemin e ri OpenR Link për të ofruar një përvojë gjithëpërfshirëse dhe tepër të lidhur me një mori aplikacionesh.

Një ekran XXL i thellë dhe i personalizueshëm


Pasi bëri debutimin e tij në Mégane E-TECH Electric të ri, ekrani OpenR tani përbën pjesën qendrore të kabinës së teknologjisë së lartë në Austral krejtësisht të ri. Ekrani në formë L kombinon një panel instrumentesh digjitale – një ekran horizontal 12,3 inç i vendosur pas timonit – dhe një ekran multimedial në formën e një ekrani vertikal 12 inç të vendosur në qendër të pultit të makinës.

Një ekran ballor 9,3 inç, i projektuar në xhamin e përparmë, plotëson ansamblin, i cili përfshin një total prej 1000 cm² – i pari për një automjet Renault, shkruan Renault Group, transmeton Telegrafi.

intérieur Renault Austral

Seksioni i panelit të instrumenteve të ekranit OpenR ofron katër pamje të ndryshme: klasike, navigim, minimalist ose realist. Ekzistojnë gjithashtu pesë pajisje shtesë – për konsumin e karburantit, presionin e gomave, distancën, monitorimin e mjedisit dhe muzikën – dhe tetë ngjyra ndriçimi.

Çuarja e OpenR Link në një dimension të ri me ekosistemin e Google

Pasi të hipin në Austral krejt të ri, përdoruesit shijojnë një përvojë shumë intuitive – si kur përdorin telefonin e tyre të mençur, por me një ekran multimedial që është gjashtë herë më i madh dhe i integruar plotësisht në veturë.

Ekrani OpenR përdor sistemin multimedial OpenR Link të zhvilluar me Google. Produkt i një ekspertize në ekranet dhe teknologjinë në bord, OpenR Link është i azhurnueshëm dhe i hapur për zhvillimin e teknologjive të ardhshme.

Edhe pse i bazuar në teknologjinë Android OS – sistemi operativ për 75 për qind të të gjithë telefonave të mençur në mbarë botën – dhe për këtë arsye i përshtatshëm natyrshëm me Android Auto, gjithashtu sistemi funksionon edhe me Apple CarPlay.

Për më tepër, OpenR Link ofron një mori aplikacionesh dhe veçori të tjera të njohura si ekosistemi i Google, duke përfshirë Google Maps, Google Assistant dhe Google Play.

Përdorimi i teknologjisë më të fundit në komponentët e saj

Renault punoi me ekspertë për të ndërtuar dhe marrë komponentët harduerikë më të besueshëm dhe efektivë në treg. Ekrani qendror i Austral është bërë nga Continental duke përdorur xhami aluminosilikat të llojit Gorilla Glass, si për telefonat inteligjentë.

Ky xham i forcuar shumë, dhe rezistent ndaj goditjeve e gërvishtjeve është trajtuar për të reduktuar reflektimin dhe minimizuar gjurmët e gishtërinjve. Cilësia e ekranit LCD IPS siguron mprehtësi, me një rezolucion HD prej 167 ppi, një shpejtësi rifreskimi 60Hz dhe një ekran 16 milionë ngjyrësh.

Për fuqinë kompjuterike të sistemit, Renault u bashkua me prodhuesin amerikan të pajisjeve Qualcomm për të shfrytëzuar platformën e gjeneratës së tretë Snapdragon Automotive Cockpit dhe procesorin e tij të fuqishëm me 8 bërthama.

Dhe rezultatet janë të qarta për t’u parë; Lëvizja në ekran është shtatë herë më e qetë se në gjeneratën e mëparshme! Për më tepër, OpenR Link përmban lidhje më të avancuara dhe është në përputhje me të gjithë teknologjinë e nevojshme për asistencën e shoferit dhe sistemet e sigurisë. /Telegrafi/