LAJMI I FUNDIT:

Regjistroi vdekjen në orën e tij? Shefi i OKB-së kërkon të vërtetën mbi zhdukjen e gazetarit saudit

Regjistroi vdekjen në orën e tij? Shefi i OKB-së kërkon të vërtetën mbi zhdukjen e gazetarit saudit

Zhdukja e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, vijon të mbetet një temë delikate në mediat ndërkombëtare.

Kreu i Kombeve të Bashkuara ka kërkuar të zbardhet e vërteta mbi zhdukjen e tij, pas hyrjes në ambasadën arabe në Stamboll.


“Kam frikë se zhdukje të tilla do të ndodhnin më shpesh dhe do të bëhen si gjëra normale”, u shpreh Sekretari i Përgjithshëm Antonio Gutierres për BBC-në.

Ministri i Brendshëm, Princi Abdulaziz bin Saud bin Naif bin Abdulaziz tha se mbretëria ishte gjithashtu e gatshme të zbulonte të gjithë të vërtetën.

Mediat turke publikojnë pamjet, pretendojnë se shihet zinxhiri i ngjarjeve në ditën e rrëmbimit të gazetarit saudit (Video)
Lexo po ashtu Mediat turke publikojnë pamjet, pretendojnë se shihet zinxhiri i ngjarjeve në ditën e rrëmbimit të gazetarit saudit (Video)

BBC shkruan gjithashtu se sipas një burimi të sigurisë turke zyrtarët kishin prova audio dhe video që dëshmonin se Khashoggi u vra brenda ambasadës.

“The Guardian” shkruan se: “Arabia Saudite ka qenë nën presion për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur me Khashoggi pasi hyri në ndërtesën e konsullatës në orën 14.14 të datës 2 tetor.

Turqia ka pohuar se gazetari dhe kritiku në azil i princit të kurorës Mohammed bin Salman u vra nga një skuadër elitë e dërguar nga Riad, përcjell Shqiptarja.

Autoritetet në Stamboll kanë lënë të kuptohet se mbajnë prova të pazbuluara që vërtetojnë se çfarë ndodhi.”

Momentet e fundit të gazetarit të zhdukur, kur ai futet brenda konsullatës saudite - Turqia kërkon për furgonin e zi 'të përdorur për të larguar trupin e tij' (Foto/Video)
Lexo po ashtu Momentet e fundit të gazetarit të zhdukur, kur ai futet brenda konsullatës saudite - Turqia kërkon për furgonin e zi 'të përdorur për të larguar trupin e tij' (Foto/Video)

E fejuara e Khashoggi-t është shprehur për Associated Press të premten se ai kishte veshur një orë Apple kur hyri në ambasadë dhe hetuesit po shqyrtonin celularët e tij, të cilat ai kishte lënë me të, kështu që gazetari i zhdukur mund të ketë regjistruar vdekjen e tij në orën e tij Apple.

“Ai e futi atë në funksionin e regjistrimit përpara se të hynte në ambasadën e Arabisë Saudite në Stamboll më 2 tetor. Pastaj marrja në pyetje, tortura dhe vrasja e tij u regjistrua në audio dhe u dërgua në telefon dhe në iCloud. Sulmuesit e tij u përpoqën të hynin në orë me shumë përpjekje por të dështuara për fjalëkalimin përpara se të përdorin gjurmët e gishtave për ta zhbllokuar dhe fshirë disa regjistrime”, shkruan gazeta turke Sabah.

Jamal Khashoggi, një kritik i qeverisë saudite, u zhduk më datë 2 tetor pasi vizitoi ambasadën arabe në Stamboll.

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
Vetëm një shtet i BE-së votoi kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Vetëm një shtet i BE-së votoi kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Evropa
Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Evropa
Mediat e kontrolluara nga Vuçiqi hedhin vrer ndaj vendeve që votuan pro rezolutës për Srebrenicën

Mediat e kontrolluara nga Vuçiqi hedhin vrer ndaj vendeve që votuan pro rezolutës për Srebrenicën

Serbia
Vuçiq e vuan rezolutën e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë - ngushëllohet nga Marko Gjuriqi

Vuçiq e vuan rezolutën e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë - ngushëllohet nga Marko Gjuriqi

Serbia
Vuçiq ende në iluzione, thotë se në OKB nuk u miratua rezoluta për Srebrenicën

Vuçiq ende në iluzione, thotë se në OKB nuk u miratua rezoluta për Srebrenicën

Serbia
Kalo në kategori