LAJMI I FUNDIT:

Momentet e fundit të gazetarit të zhdukur, kur ai futet brenda konsullatës saudite – Turqia kërkon për furgonin e zi ‘të përdorur për të larguar trupin e tij’ (Foto/Video)

Momentet e fundit të gazetarit të zhdukur, kur ai futet brenda konsullatës saudite – Turqia kërkon për furgonin e zi ‘të përdorur për të larguar trupin e tij’ (Foto/Video)

Këto janë pamjet të cilat supozohet se paraqesin pamjet e fundit të gazetarit të njohur saudit, i cili supozohet se mund të jetë vrarë pasi të zhdukej gjatë një vizite në konsullatën e vendit të tij në Turqi, javën e shkuar.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Jamal Khashoggi, 59 vjeç, hyri në konsullatën e Arabisë Saudite për të marrë dokumente zyrtare për martesën e tij të ardhshme, por ‘nuk u kthye më kurrë’ dhe policia besonte se ishte “torturuar dhe prerë në copa” brenda ndërtesës.


Autoritetet turke po kërkojnë tani një furgon të zi të parë në kamerat e sigurisë duke u ‘ngarkuar me një kuti’, e cila ata besojnë se ishte përdorur për të transportuar mbetjet e Khashoggi nga konsullata.

Zhdukja e gazetarit, Turqia kërkon të kontrollojë konsullatën saudite
Lexo po ashtu Zhdukja e gazetarit, Turqia kërkon të kontrollojë konsullatën saudite

Zyrtarët thonë se furgoni ishte pjesë e një konvoji me gjashtë makina, disa me targa diplomatike, të cilat u larguan nga baza konsullore dy orë pasi Khashoggi hyri brenda.

Siç thuhet më tej, konvoji u nda pasi doli nga kompleksi, me tre automjete duke përfshirë furgonin për autostradën D100 që kalon aeroportin Ataturk.

Hetuesit turq i thanë transmetuesit NTV se ata kanë identifikuar shtatë të dyshuar pasi kanë shqyrtuar pamjet nga 150 kamerat e sigurisë.

Të dyshuarit, të cilët duket se ishin sauditë, arritën në mision gjysmë ore para se Khashoggi të paraqitej për emërimin e tij, thuhet më tej.

Po sipas mediave, asnjë shenjë nuk mund të gjendet në Khashoggi duke lënë konsullatën nga çdo aparat fotografik.

Mediat turke pohuan gjithashtu se dy aeroplanë që u larguan nga Ataturku në mbrëmjen e zhdukjes së Khashoggi, u drejtuan për në Egjipt dhe Dubai.

Ndërkohë, dy prokurorë të lartë u emëruan për të mbikëqyrur hetimin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
Vetëm një shtet i BE-së votoi kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Vetëm një shtet i BE-së votoi kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Evropa
Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Evropa
Mediat e kontrolluara nga Vuçiqi hedhin vrer ndaj vendeve që votuan pro rezolutës për Srebrenicën

Mediat e kontrolluara nga Vuçiqi hedhin vrer ndaj vendeve që votuan pro rezolutës për Srebrenicën

Serbia
Vuçiq e vuan rezolutën e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë - ngushëllohet nga Marko Gjuriqi

Vuçiq e vuan rezolutën e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë - ngushëllohet nga Marko Gjuriqi

Serbia
Vuçiq ende në iluzione, thotë se në OKB nuk u miratua rezoluta për Srebrenicën

Vuçiq ende në iluzione, thotë se në OKB nuk u miratua rezoluta për Srebrenicën

Serbia
Kalo në kategori