LAJMI I FUNDIT:

Reforma në drejtësi, Rama: Koha e të paprekshmëve ka mbaruar

Reforma në drejtësi, Rama: Koha e të paprekshmëve ka mbaruar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi sot se, “reforma në drejtësi po tregon se koha e të paprekshmëve dhe të strehuarve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar”.

Reklama

Në konferencën e përbashkët për shtyp në Tiranë me dy zyrtarët e lartë të BE-së, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, Rama u ndal tek ecuria e reformës në drejtësi.

“Sot mund të konstatojmë ecurinë e reformës në drejtësi, që ka filluar të japë fryte domethënëse. Natyrisht, nuk është një fushë me lule, ka edhe ajo ferrat e gropat e veta, por një gjë është fakt, në Shqipëri po ndodh ajo që deri shumë pak kohë përpara askush nuk e imagjinonte. Drejtësia në Shqipëri, institucionet e reja, SPAK, po godet njerëz e individë të lidhur me pushtetin apo jo. Por këta të parët kanë më shumë rëndësi se të tjerët”, tha Rama.

Rama tha se, “siç nuk ka ndodhur kurrë në historinë e këtij vendi, reforma në drejtësi, institucionet e drejtësisë dhe ne bashkë me to, po tregon se koha e të paprekshmëve dhe të strehuarve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar”.

“Unë jam krenar që në rajon, Shqipëria është i vetmi vend që e ka bërë këtë reformë dhe e ka hedhur këtë hap. Nuk di asnjë vend tjetër të rajonit ku drejtësia godet pa parë majtas e djathtas, por vetëm drejt”, tha Rama.

Sipas tij, “reforma po jep rezultate, por natyrisht që zbatimi ka problemet e veta, nuk është fushë me lule, ka ferra, ka gropa, por ne nuk i kemi vënë në asnjë moment në diskutim atë që drejtësia e re vendos”.

“Cilido qoftë nëse ka punë me drejtësinë duhet të marri avokat. PS që qeveris, qeveria, nuk ofrojnë shërbime avokatie për askënd dhe kjo është një arritje domethënëse e Shqipërisë”, tha ai. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Kam prezantuar draft-vizionin për Asociacionin, nëse ka pajtueshmëri mund të vazhdojmë tutje

Kurti: Kam prezantuar draft-vizionin për Asociacionin, nëse ka pajtueshmëri mund të vazhdojmë tutje

Lajme
Opozita në Prishtinë merr nën menaxhim dhjetë ndërmarrjet publike komunale

Opozita në Prishtinë merr nën menaxhim dhjetë ndërmarrjet publike komunale

Komunat
Shkarkohen 20 aksionarët e dhjetë ndërmarrjeve publike në Prishtinë – këta janë emrat

Shkarkohen 20 aksionarët e dhjetë ndërmarrjeve publike në Prishtinë – këta janë emrat

Komunat
Gashi i reagon Ramës: Statutin e Asociacionit mund ta propozojë vetëm Qeveria e Kosovës

Gashi i reagon Ramës: Statutin e Asociacionit mund ta propozojë vetëm Qeveria e Kosovës

Lajme
Hoxhaj: Draft-asociacioni i Ramës duhet të ketë mbështetje në Kosovë

Hoxhaj: Draft-asociacioni i Ramës duhet të ketë mbështetje në Kosovë

Lajme
Ish-ministrja e Jashtme: ‘Agjentët’ e idesë së shkëmbimit të territoreve janë vënë në lëvizje

Ish-ministrja e Jashtme: ‘Agjentët’ e idesë së shkëmbimit të territoreve janë vënë në lëvizje

Lajme
Kalo në kategori