LAJMI I FUNDIT:

Reçel me boronica dhe çokollatë

Reçel me boronica dhe çokollatë
stockpho
Reklama

Shfrytëzoni kohën kur kjo frutë është ende mund të gjendet në dyqane dhe bëni këtë reçel të shijshëm për lyerje buke

Mund t’i lyeni petullat, tortën e gjyshes ose bukën, ndërsa kombinimi i boronicave dhe çokollatës i jep këtij reçeli një shije unike, transmeton Telegrafi.


Përbërësit:

– 1 kg boronica të freskëta shtëpiake,
– 150 g çokollatë të zezë me 85% kakao,
– lëng nga një limetë ose gjysmë limoni.

Përgatitja:

1. Lani boronicat dhe vendosini në një tenxhere të thellë në zjarr mesatar. Kur të fillojnë të nxehen, shtypni me pirun ose me një shtypëse për pure patatesh.

2. Shtrydhni lëngun e limetës/limonit. E hidhni gradualisht në tenxheren me boronica. Mos e teproni, sepse reçeli mund të bëhet i thartë.

3. Zieni duke e përzier gradualisht derisa boronica të zbërthehet. Pas kësaj, lëreni të ziejnë edhe për 10 minuta të tjera dhe në varësi të kohëzgjatjes së zierjes, reçeli do të jetë më i trashë ose më i hollë (më mirë kur është pak më i hollë, përhapet më lehtë). Masës së zier i shtoni çokollatën e zezë të copëtuar pas 12-15 minutash. Përziejini dhe vendoseni në kavanoza të sterilizuar.

4. Kur të ftohet, vendoseni në frigorifer.

/Telegrafi.