LAJMI I FUNDIT:

Reagime nga Ukraina pasi Rusia mori presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Reagime nga Ukraina pasi Rusia mori presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Rusia ka marrë presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së pavarësisht se Ukraina iu kërkon anëtarëve të bllokojnë vendimin.

Reklama

Secili nga 15 anëtarët e këshillit e merr presidencën për një muaj, sipas një modeli me radhë, transmeton Telegrafi.

Herën e fundit kur Rusia e kishte presidencën, shkurt 2022, vendi filloi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës.

Kjo do të thotë se Këshilli i Sigurimit po udhëhiqet nga një vend, presidenti i të cilit është subjekt i një urdhër-arresti ndërkombëtar për krime të dyshuara lufte.

Gjykata Penale Ndërkombëtare – që nuk është një institucion i OKB-së – lëshoi urdhër-arrest për presidentin rus Vladimir Putin muajin e kaluar.

Pavarësisht ankesave të Ukrainës, Shtetet e Bashkuara thanë se nuk mund të bllokonin Rusinë – një anëtare e përhershme e këshillit – nga marrja e presidencës.

Anëtarët e tjerë të përhershëm të këshillit janë Britania e Madhe, SHBA-ja, Franca dhe Kina.

Roli është kryesisht procedural, por ambasadori i Moskës në OKB, Vasily Nebenzia, i tha agjencisë ruse të lajmeve Tass se ai planifikoi të mbikëqyrte disa debate, duke përfshirë një për kontrollin e armëve.

Ai tha se do të diskutonte një “rend të ri botëror” që, tha ai, do të “zëvendësonte atë njëkahësh”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Amerika
Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Botë
Kalo në kategori