LAJMI I FUNDIT:

Qindra mijëra njerëz në rrugë dhe sheshe – protestat sot nëpër kryeqytetet e Evropës, kundër agresionit rus në Ukrainë

Qindra mijëra njerëz në rrugë dhe sheshe – protestat sot nëpër kryeqytetet e Evropës, kundër agresionit rus në Ukrainë

Gjatë ditës së diel, shumë njerëz, madje diku deri 100 mijë, janë mbledhur për të protestuar kundër agresionit rus në Ukrainë.

Reklama

Agresioni rus erdhi disa ditë më parë, pasi presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dekretin ku njeh shtete dy rajonet separatiste, ndërsa disa orë pas këtij veprimi që u dënua ashpër nga Perëndimi, u dha urdhri edhe për operacionet ushtarake në Ukrainë.

Si pasojë, deri më tani dhjetëra civilë kanë humbur jetën, kurse autoritetet ukrainase kanë njoftuar se edhe trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në artileri. /Telegrafi/

Policia gjermane thotë se më shumë se 100,000 protestues dolën në rrugët e Berlinit të dielën për të kundërshtuar agresionin rus të Ukrainës.
Protestuesit u mblodhën rreth shtyllave të Portës së Brandenburgut të kryeqytetit
Në Londër ata që protestonin kundër agresionit rus u mblodhën rreth shatërvanëve në sheshin Trafalgar
Në Paris, një demonstrues me një flamur ukrainas mbi kurrizin e tij gjatë një demonstrate në Sheshin Saint Michel
Në Amsterdam shumë njerëz sollën flamuj ukrainas për të protestuar jashtë Pallatit Mbretëror të qytetit
Në Madrid, demonstruesit kundër luftës zgjodhën të mblidheshin në sheshin Plaza de Cibeles të qytetit
Dhe protestuesit në kryeqytetin e Azerbajxhanit u mblodhën jashtë ambasadës ruse në Baku

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Kalo në kategori