LAJMI I FUNDIT:

Qeveria dhe opozita në Shqipëri shkëmbejnë akuza për presione mbi drejtësinë

Qeveria dhe opozita në Shqipëri shkëmbejnë akuza për presione mbi drejtësinë

Qeveria dhe opozita në Tiranë u përfshinë edhe sot në një tjetër debat mbi drejtësinë, këtë radhë jo për ecurinë e reformës në sistemin gjyqësor, por për presione të drejtpërdrejta ndaj saj.

Reklama

Shkak për këtë u bë ndjekja nga afër brenda në sallën e gjyqit prej zv.kryeministrit Erjon Braçe të një procesi gjyqësor ndaj ish-drejtorit të Kadastrës së Durrësit, i akuzuar për shpërdorim detyre.

Zoti Braçe tha se mori pjesë “në një seancë të hapur gjyqësore ndaj një punonjësi të shtetit, të cilit po i bëhet prej një muaji presion kriminal për të ligjëruar ndërtime të parregullta në këmbim të një dënimi për akuza të paqena”.

Ai më tej hyri në një mori detajesh të procesit gjyqësor, duke përsëritur shpesh se prokurori gënjeu gjykatën, dhe duke ekspozuar vazhdimisht dokumenta nga dosja gjyqësore.

Opozita reagoi menjëherë ndaj komenteve të zv.kryeministrit në konferencë shtypi dhe vajtjes së tij personalisht në sallën e gjyqit, duke i quajtur si presione të hapura ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve.

“Dje dhe sot, Erjon Braçe dhe Edi Rama i bënë presion drejtësisë në sallën e gjyqit për të mbrojtur një zyrtar të emëruar nga vetë ata dhe që akuzohet për shpërdorim detyre nga një prokuror, që “është në shërbim të bandave të Durrësit”, sipas tyre. Kryeministri duhej të kërkonte arrestimin e prokurorit, që i shërben bandave, si dhe nxjerrjen para drejtësisë të këtyre bandave, të cilat ai i njihka, por nuk ua përmend emrin” – tha përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, Zërit Amerikës.

Politikani opozitar theksoi se pjesëmarrja e paprecedente e një zëvendëskryeministri në një seancë gjyqësore dhe shantazhi publik ndaj gjyqësorit nuk i shërben ligjit, të vërtetës, e as drejtësisë.

Socialistët dhe opozita po zhvillojnë prej më se 3 vjetësh një debat të ashpër mbi reformimin e sistemit gjyqësor, duke shkëmbyer akuza për kapjen e gjykatave dhe prokurorive me emërimin e përkrahësve të tyre.

Ndërsa tani debati i tyre po zbret në sallat e gjyqeve konkrete me dosje dhe akuza konkrete, dhe jo më në gjykata periferike për çështje të vogla, por në gjykatat e qyteteve më të mëdha të vendit dhe për çështje me rëndësi, mes të cilave edhe dosjet e pronave dhe ndërtimeve, ku përdoren miliona euro.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Lajme
Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Politikë
Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Lajme
Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Politikë
Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori