LAJMI I FUNDIT:

“Putini është i paparashikueshëm,…” – paralajmërimi i frikshëm nga e veja e Navalnyt

“Putini është i paparashikueshëm,…” – paralajmërimi i frikshëm nga e veja e Navalnyt

E veja e disidentit të ndjerë rus Alexei Navalny ka paralajmëruar për paparashikueshmërinë e presidentit rus Vladimir Putin.

Në këtë drejtim, ajo ka thënë se mundësia që presidenti rus të përdorë armë bërthamore në një moment nuk mund të përjashtohet, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Nuk e dimë çfarë të presim prej tij”, tha ajo për dpa. “Ai ndoshta do ta bënte atë”.

Ajo e krahasoi pyetjen me pushtimin rus të Ukrainës, duke thënë se nuk kishte pritur që Putin të sulmonte atëherë, duke pasur parasysh lidhjet e forta midis dy vendeve.

“Por ai vendosi ta bëjë. Ai i frikëson njerëzit, i mban ata në frikë. Askush nuk e di se çfarë do të bëjë Putini më pas”.

Ndryshe, Putini filloi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, pasi pushtoi ilegalisht Krimenë në vitin 2014.

Zelensky thotë se "paketa e madhe" e ndihmës amerikane duhet të arrijë në vijën e parë sa më shpejt të jetë e mundur
Lexo po ashtu Zelensky thotë se "paketa e madhe" e ndihmës amerikane duhet të arrijë në vijën e parë sa më shpejt të jetë e mundur

Kujtojmë se burri i saj Alexei ishte një kundërshtar i gjatë dhe i vendosur i Putinit dhe vdiq në një kamp burgu në Rrethin Arktik në Siberi më 16 shkurt.

Nuk është vërtetuar në mënyrë të pavarur nëse 47-vjeçari vdiq natyrshëm, siç thotë certifikata e tij e vdekjes.

Megjithatë, mbështetësit e tij thonë se ai u vra.

Navalnya komentoi gjithashtu arrestimet e fundit të disa spiunëve të dyshuar rusë në Evropë, duke thënë se këto janë një shenjë e mëtejshme se Putini prej kohësh po bën luftë në zemër të Evropës, duke përdorur të gjitha mjetet e nevojshme.

“Putini nuk e ka nisur tanimë, ai e ka bërë këtë gjatë gjithë kohës. Ai fillon luftërat, ai vret kundërshtarët e tij”, tha ajo, duke shtuar se prania e tyre nuk është befasi për të. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Miliona njerëz mbetën pa energji elektrike në pak sekonda, këto janë tri teoritë që shkaktuan terrin në Ballkan

Miliona njerëz mbetën pa energji elektrike në pak sekonda, këto janë tri teoritë që shkaktuan terrin në Ballkan

Botë
Një mik që nuk e kishte parë prej 20 vitesh i hipi në taksi - miliona njerëz emocionoi skena nga Dallasi

Një mik që nuk e kishte parë prej 20 vitesh i hipi në taksi - miliona njerëz emocionoi skena nga Dallasi

Amerika
Këto do të jenë pesë

Këto do të jenë pesë "sfidat e menjëhershme" për shefin e ardhshëm të NATO-s, Mark Rutte

Botë
Vetëm për vëmendje të rinjtë rrezikojnë jetën në Indi - shikoni trendin e fundit në shtetin e madh aziatik

Vetëm për vëmendje të rinjtë rrezikojnë jetën në Indi - shikoni trendin e fundit në shtetin e madh aziatik

Azia
Barcelona ua ndalon turistëve të marrin me qira apartamente

Barcelona ua ndalon turistëve të marrin me qira apartamente

Evropa
Dënohen me burg katër anëtarët e familjes më të pasur të Britanisë - abuzuan me shërbëtorët

Dënohen me burg katër anëtarët e familjes më të pasur të Britanisë - abuzuan me shërbëtorët

Evropa
Kalo në kategori