LAJMI I FUNDIT:

Pushteti lokal ‘shkoi’, deponia në Tetovë mbeti

Pushteti lokal ‘shkoi’, deponia në Tetovë mbeti

Pushteti lokal në Tetovë gjatë kohës së mandatit katër-vjeçar, nuk arriti të zgjidh problemin me deponinë e egër. Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi, në fillim të mandatit të saj, si prioritet vendosi pastrimin e deponisë dhe ndërtimin e një stacioni riciklimi për mbeturina, por asnjëra nga këto nuk u realizua, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Mijëra ton mbeturina muajve të fundit janë vendosur në hyrje të Tetovës, prej ku edhe kundërmon erë e keqe. Qytetarët thonë se deponia seriozisht rrezikon shëndetin e tyre.


Nga organizatat ekologjike theksojnë se deponia e egër, padyshim është problemi më i madh ekologjik në qytet që urgjentisht duhet të zgjidhet.

Gjatë 4 viteve të kaluar pushteti lokal në Tetovë vazhdimisht ka premtuar se problemi me deponinë do t’i kalojë të kaluarës.

Nga Ndërmarrja Publike Komunale “Tetova”, në shkurt të këtij viti premtuan se deri në fund të marsit deponia do të pastrohet, ndërsa mbeturinat do të klasidikohen në kontejnerë të veçantë. Por pse një gjë e tillë nuk është realizuar akoma nuk ka përgjigje.

Tani, çdo njëri që futet në Tetovë pritet nga mijëra ton mbeturina, problem që deri tani asnjë pushtet nuk ka arritur ta zgjidhë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Siguri
Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë, ekspertët: Të fillohet me përgatitje të rezervistëve të ushtrisë, policisë dhe strukturave tjera

Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë, ekspertët: Të fillohet me përgatitje të rezervistëve të ushtrisë, policisë dhe strukturave tjera

Siguri
Serbia dërgon një amandament ku kërkon shtyrjen e pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Serbia dërgon një amandament ku kërkon shtyrjen e pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Lajme
Evakuimi i tre kosovarëve nga Izraeli - reagon Ministria e Jashtme

Evakuimi i tre kosovarëve nga Izraeli - reagon Ministria e Jashtme

Lajme
Nga e marta rikthehet pluhuri saharian në Kosovë

Nga e marta rikthehet pluhuri saharian në Kosovë

Lajme
Shkatërrohet grupi shqiptar i kontrabandës: Qindra mijëra funte të sekuestruara që niseshin nga Britania për në Shqipëri

Shkatërrohet grupi shqiptar i kontrabandës: Qindra mijëra funte të sekuestruara që niseshin nga Britania për në Shqipëri

Lajme
Kalo në kategori