LAJMI I FUNDIT:

Publikohen imazhet me ngjyra nga kampi famëkeq i Aushvicit

Publikohen imazhet me ngjyra nga kampi famëkeq i Aushvicit

Të nxjerrë jashtë në temperatura të ulëta, të veshur me ato pak rroba të leckosura që i kishin në trup, burra, gra e fëmijë po qëndronin në radhë… duke pritur përgjigjen – nëse do të mbesin gjallë apo do të vdesin.

Reklama

Nënat dhe fëmijët e tyre që kishin të vendosur në trup një yll me ngjyrë të verdhë që tregonte statusin e tyre religjioz – shihen duke zbritur nga treni, transmeton Telegrafi.

Këto janë disa nga imazhet rrëqethëse të holokaustit që janë realizuar me efekte speciale me ngjyra, pasi ato ishin bardhë e zi dhe tregojnë tmerrin që e kanë përjetuar hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ata selektoheshin dhe dërgoheshin për në dhomat e gazit, e të tjerët që i mbijetonin veprave makabre të nazistëve, bëheshin gati që të dërgohen nëpër punishte të ndryshme ku pa ndërprerë torturoheshin dhe detyroheshin të punojnë punë të ndryshme.

Fotografitë janë shkrepur në vitin 1944 nga fotografi gjerman në Aushwitz-Birkenau në pjesën jugore të okupuar të Polonisë, i cili pati rastin të futet brenda dhe të shkrep këto imazhe të familjeve hebreje që kishin arritur në kampin më famëkeq ku 1.1 milion persona u mbytën nga viti 1940 deri më 1945. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Evropa
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Botë
Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Botë
Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Evropa
Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Evropa
Kalo në kategori