LAJMI I FUNDIT:

Pse pritet të rritet edhe më shumë vlera e Bitcoin?

Pse pritet të rritet edhe më shumë vlera e Bitcoin?

Titujt ishin plot me probleme financiare të bankave në SHBA dhe Evropë, të cilat nxitën rritjen e çmimeve të kriptomonedhave. Silicon Valley Bank në Kaliforni dhe Signature Bank në New York ishin të parat që dështuan.

Reklama

Më pas ishte radha e bankës evropiane, Credit Suisse, e cila e bëri të qartë se ishte pranë kolapsit. Në të njëjtën ditë, First Republic Bank njoftoi se kishte siguruar financim për të mbijetuar.

Të gjitha bankat u shpëtuan ose morën ndihmë të madhe financiare, por tregjet u tronditën nga frika e një krize të re financiare në sektorin bankar. Përveç kësaj, miliona kompani, investitorë dhe kursimtarë tërhoqën paratë e tyre nga frika se banka e tyre ose i gjithë sistemi mund të dështonte.

Këtu hyn në lojë Bitcoin, një kriptomonedhë që ndodhet në periferi të sistemit financiar global dhe është një monedhë dixhitale e mbrojtur nga kolapsi bankar. Si rezultat, Bitcoin është rritur me 33.41 për qind në javën e kaluar, duke arritur nivelin më të lartë që nga qershori 2022 dhe është rritur me 56.1 për qind këtë vit.

Kriptomonedhat janë mbështetur gjithashtu nga një dollar më i dobët pasi këto falimentime ushtrojnë presion mbi FED amerikan për të ngadalësuar ciklin e rritjes së normës. Shumica e tregtarëve tani besojnë se normat do të bien përsëri këtë vit, duke e bërë dollarin më pak tërheqës.

Po vazhdon rimëkëmbja e kriptovalutave: Bitcoin parashikohet të rritet deri në 50 mijë dollarë
Lexo po ashtu Po vazhdon rimëkëmbja e kriptovalutave: Bitcoin parashikohet të rritet deri në 50 mijë dollarë

Ka dy faktorë që do të ndikojnë në rritjen e Bitcoin; nëse bankat e tjera do të bëjnë deklarata të ngjashme negative për situatën e tyre financiare në ditët në vijim, gjë që duhet të çojë në një rritje të kriptomonedhave dhe nëse interesi i mëvonshëm për kriptovalutat do të sinjalizojë një kthim afatgjatë në monedhat dixhitale nga individë që mund të shohin fonde të përbashkëta dhe investitorët institucionalë në afat të mesëm si kthehen në Bitcoin.

Sipas të dhënave, vëllimi mesatar ditor i tregtimit për 7 ditë është në nivelin më të lartë këtë vit në 13 miliardë dollarë. /Telegrafi/