LAJMI I FUNDIT:

“Projekti i shekullit” nisi në piramidën e Gizës

“Projekti i shekullit” nisi në piramidën e Gizës

Fillimi i punës për restaurimin e Piramidës së Mikerins në Giza ka nxitur kritika nga ekspertët dhe ka nxitur tallje në rrjetet sociale, por përkundrazi, kreu i Këshillit të Lartë të Egjiptit për Antikitetet, Musfat Vaziri, e quan restaurimin “projekt të shekulli”.

Në një video të postuar në Facebook, Vaziri tregonte punëtorët duke vendosur blloqe graniti në bazën e Piramidës së Mikerins, pranë Keopsit dhe Kephrenit, një nga tre piramidat e famshme në Giza, transmeton Telegrafi.


Fillimisht ishte e mbuluar me granit, por me kalimin e kohës humbi një pjesë të mbulesës.

Duke rindërtuar shtresën e granitit, ai dëshiron ta kthejë atë në pamjen e saj origjinale. Puna pritet të zgjasë tre vjet dhe do të jetë “dhurata e Egjiptit për botën në shekullin 21”, tha Vaziri, i cili kryeson misionin egjiptio-japonez në krye të projektit.

Megjithatë ky restaurim u prit edhe me tallje nga disa përdorues në rrjetet sociale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të

Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të "gjuante raketat supersonike Rampage" - një sulm preciz që heshti Teheranin

Azia
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Evropa
U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

Amerika Latine
Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Evropa
Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Azia
Kalo në kategori