LAJMI I FUNDIT:

Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit njofton se ndërpret aktivitetet në Rusi për shkak të fushatës së Kremlinit kundër gazetarisë së pavarur

Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit njofton se ndërpret aktivitetet në Rusi për shkak të fushatës së Kremlinit kundër gazetarisë së pavarur

Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP) ka njoftuar se do të ndalë aktivitetet e saja në mbrojtje të gazetarëve hulumtuese në Rusi, në kohën kur Kremlini po rrit presionin kundër gazetarisë së pavarur.

Siç njofton bashkëthemeluesi dhe kryeredaktori i OCCRP-së, Drew Sullivan tani në situatën në të cilën gjenden mediet në Rusi, ofrimi i mbrojtjes për gazetarët rusë mund të shkaktoj më shumë dëm sesa që do t’i ndihmonte ata.

OCCRP u shpreh se gjatë muajit të kaluar, shumica e partnerëve rus të projektit janë përfshirë në listën e “agjentëve të huaj” ose “organizatave të padëshiruara” dhe të gjithë ata duhet të respektojnë masat strikte që ndërhyjnë në punët e tyre, si dhe detyrojnë edhe mbylljen e tyre.

Sipas tyre, ata do të vazhdojnë të hetojnë rastet që ndërlidhen me Rusinë, duke shtuar se Qeveria ruse është akteri kryesorë që përhap në mënyrë aktive korrupsionin dhe dezinformimin, si në nivelin lokal ashtu edhe në atë ndërkombëtarë, duke u përpjekur që të destabilizoj vendet e tjera.

Projekti është e njohur për hetimin e profileve të larta të korrupsionit, ku në mes tjerash kishte marr pjesë në hetimin e “Panama Papers”.

OCCRP është themeluar në vitin 2007, në Sarajevë nga Drew Sullivan dhe Paul Radu. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Evropa
Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Evropa
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Botë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kalo në kategori