iPad mini i ri vjen me një ekran 8.3-inç True Tone OLED Liquid Retina me 500 njësi shkëlqim.

iPad Mini ka një rritje prej 40% në performancën e CPU dhe një kërcim dërrmues prej 80% në performancën e GPU. 5G shpejton deri në 3.5 Gb/s në iPad mini.

Apple ka përditësuar të dy kamerat në iPad mini të ri – në pjesën e përparme, iPad Mini përmban kamerën e re ultra të gjerë 12 megapikselë.

Kamera kryesore në anën e pasme është gjithashtu 12MP me HDR dhe mbështetje për regjistrimin 4K.