Presidenti sirian Bashar Assad lëshoi një dekret të dielën duke u dhënë qindra mijëra nëpunësve civilë dhe anëtarëve ushtarakë një rritje page prej 50% mes një krize të ashpër ekonomike dhe financiare dhe rritjes së çmimeve për produktet vitale.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi i Asadit erdhi një ditë pasi shteti dyfishoi çmimin e bukës, produkti kryesor i vendit dhe u rrit me 180% çmimin e karburantit dizel.

Ekonomia siriane është goditur rëndë nga një dekadë luftë, sanksione perëndimore, korrupsion i përhapur dhe së fundmi një krizë e rëndë ekonomike dhe financiare në Libanin fqinj.

Rritja e fundit e pagës u njoftua në nëntor të vitit 2019.

Reklama

Dekreti i lëshuar nga zyra e Assad vendosi të ardhurat minimale mujore në 71,515 paund sirian (22 dollarë).

Reklama

Ai gjithashtu u dha mbajtësve të pensioneve ushtarake dhe civile një rritje prej 40% në pension.

Dollari amerikan po tregtohet me rreth 3,200 paund në tregun e zi ndërsa kursi zyrtar është 2,500 paund.

Raportohet se gati 80% e sirianëve jetojnë në varfëri dhe 60% janë ushqim të pasigurt – situata më e keqe e sigurisë ushqimore e parë ndonjëherë në Siri, sipas Kombeve të Bashkuara. /Telegrafi/