Një kritikë ndaj ligjvënësve amerikanë nga presidenti i Koresë së Jugut është bërë virale në mediat sociale – pasi ai u filmua duke i mallkuar dhe duke i quajtur ata “të poshtër”.

Yoon Suk Yeol duket se ka sharë pas takimit me presidentin e SHBA-së, Joe Biden në një konferencë të Fondit Global në New York.

Në një video të publikuar të enjten nga transmetuesi koreano-jugor MBC në kanalin zyrtar në YouTube, Yoon mund të shihet duke ecur nëpër skenë pasi bisedoi me Biden përpara se t’u drejtohej ndihmësve të tij dhe të fliste.

“Do të ishte kaq e turpshme për Biden nëse ata të poshtër në Asamblenë Kombëtare nuk e miratojnë këtë projektligj,” duket se ka thënë ai në atë kohë.

Reklama
Reklama

Fondi Global është një organizatë ndërkombëtare që përpiqet të mposht HIV-in, tuberkulozin dhe malarinë në të gjithë botën në zhvillim, dhe vërejtja e Yoon duket se i referohej zotimit të Biden për të kontribuar 6 miliardë dollarë, gjë që do të kërkonte miratimin e Kongresit.

Videoja në YouTube, e cila ende nuk është fshirë, është parë më shumë se katër milionë herë që kur është ngarkuar dhe ka tërhequr dhjetëra mijëra komente.

Shumë përdorues të mediave sociale filluan të talleshin me Yoon, ndërsa shprehja që ai përdori u bë një term i njohur kërkimi në portalin e internetit të Koresë së Jugut Naver.

Reklama

Kjo është vetëm e fundit në atë që kritikët thonë se është një seri gabimesh diplomatike nga Yoon, i cili mbërriti në New York këtë javë për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara pasi mori pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II në Londër.

Reklama

Ndërsa ishte në Londër, kritikët e Yoon e akuzuan atë për mungesë respekti për humbjen e mundësisë për të parë arkivolin e Mbretëreshës – për të cilën ai fajësoi trafikun e rënduar.

Pas asaj që duket të jetë gafa e tij e fundit në politikën e jashtme, skuadra e Yoon ka kaluar në mbrojtje.

Në një konferencë të shkurtër me gazetarët, një zyrtar i lartë në zyrën presidenciale të Koresë së Jugut tha se vërejtja ishte një “koment privat” dhe se ishte “e papërshtatshme të lidhesh një koment privat me një rezultat diplomatik”. /Telegrafi/

Reklama