LAJMI I FUNDIT:

Petkovski: Bullgaria reagon nën panik pasi nuk mund ta fitojë Maqedoninë

Petkovski: Bullgaria reagon nën panik pasi nuk mund ta fitojë Maqedoninë

Bullgaria reagon dhunshëm, sillet si shtet i fuqishëm dhe ndërhyn në punët e brendshme të një shteti sovran si Maqedonia, thotë ish-kryetari i PRSD-së, Tito Petkovski, duke komentuar marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Reklama

Ai e vlerëson veprimin e Bullgarisë në rastin e Hristijan Pendikov si të dhunshëm dhe të pacipë.

“Një veprim i pacipë dhe i dhunshëm i presidentit të Bullgarisë dhe Qeverisë bullgare për një shtetas maqedonas që u rrah në Maqedoni, u dërgua një aeroplan special për ta trajtuar atje, që është precedent në marrëdhëniet ndërkombëtare. Bullgaria humbi shumë në sytë e opinionit ndërkombëtar me atë lëvizje”, tha Petkovski.

Ai thekson se Bullgaria është në një gjendje shumë të keqe dhe se ekziston rreziku për pezullimin e anëtarësimit të këtij vendi në Këshillin e Evropës.

“Bullgaria po reagon në panik, po e humb tokën nën këmbë, sepse nuk mund ta fitojë Maqedoninë”, tha Petkovski, duke shtuar se politika e saj në marrëdhëniet me shtetin duhet të ndryshojë.


Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

Lajme
Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Lajme
​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismajl Kadare

​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismajl Kadare

Lajme
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Kalo në kategori