LAJMI I FUNDIT:

Peshon mbi 10 kilogramë, mund të arrij shumën gjashtëshifrore – prodhohet monedha e artë me fotografinë e mbretëreshës Elizabeth II

Peshon mbi 10 kilogramë, mund të arrij shumën gjashtëshifrore – prodhohet monedha e artë me fotografinë e mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëria britanike ka njoftuar se është prodhuar monedha e artë që peshon hiq më pak se 10 kilogramë, dhe që është monedha më e rëndë që ndonjëherë është prodhuar, shkruan The Guardian.

Reklama

Në monedhë është fotografia e mbretëreshës Elizabeth II dhe quhet “Queens’s Beasts coin”, e për ta prodhuar janë nevojitur 400 orë punë, që mbretëresha e ka cilësuar si “madhështore” pas plotë katër ditëve duke e bërë të shndris, transmeton Telegrafi.

Kjo monedhë tashmë është shitur, kurse pallati mbretëror nuk ka dhënë detaje për shitjen apo blerësin, duke theksuar se monedha e përmasave të tilla dhe cilësisë do të mund të arrinte çmimin gjashtëshifror.

Ajo është 20 centimetra e gjerë dhe është bërë nga ekspertët më të mirë – duke kombinuar aftësitë tradicionale me teknologjinë inovative. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ushtari ukrainas befason të birin në ditën kur po festonte ditëlindjen

Ushtari ukrainas befason të birin në ditën kur po festonte ditëlindjen

Interesante
Shikoni sesi kjo mace i ndryshon humori në një sekondë

Shikoni sesi kjo mace i ndryshon humori në një sekondë

Fun
Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Interesante
Një qen pati guximin të trembte një ari që endej në një shtëpi në Nju Jork - dhe e bëri këtë

Një qen pati guximin të trembte një ari që endej në një shtëpi në Nju Jork - dhe e bëri këtë

Interesante
As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

Interesante
Nuk mund të priste, shoferi i veturës godet qëllimshëm vazhdimisht me veturë autobusin e ndalur në Edinburg

Nuk mund të priste, shoferi i veturës godet qëllimshëm vazhdimisht me veturë autobusin e ndalur në Edinburg

Fun
Kalo në kategori