Një kompani e zhytjes po përballet me një reagim pasi një peshkaqen i bardhë i cili “kishte mësyrë” një kafaz metalik, përpara se të mbërthente kokën dhe të gjakosej deri në ngordhje.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e marra në ishullin Guadalupe, në shtetin veri-perëndimor meksikan të Baja California në tetor tregojnë peshkaqenin para se të fillojë gjakderdhjen e tepruar, me kufomën e tij të pajetë më vonë që fundoset në ujë.

Aktivisti i mjedisit meksikan Arturo Islas Allende ka akuzuar kompaninë, Nautilus Dive Adventures, dhe pronarin e saj, duke pretenduar se nuk është në përputhje me standardet e sigurisë dhe se shufrat e kafazit duhej të ishin ndërtuar më afër, në mënyrë që të mos linin vend për kafshët të jenë në gjendje të futen përmes.

Në video, peshkaqeni i madh, i cili është renditur listën e kuqe të IUCN të specieve të kërcënuara, mund të shihet duke iu afruar kafazit, i cili ishte varur nga varka e zhytjes ‘Nautilus’, me të paktën katër zhytës brenda.

Peshkaqeni noton deri në kafaz me shpejtësi, por kapet midis hekurave.

Kafsha e madhe fillon të luftojë kundër shufrave metalikë për t’u çliruar dhe gjaku shfaqet nga rreth gushave të tij.

Më pas thuhet se trupi i palëvizshëm i peshkaqenit ka rënë nga kafazi në thellësi. /Telegrafi/