LAJMI I FUNDIT:

Pesë hiperveturat më të fuqishme të prodhuara ndonjëherë me motorë SUS

Pesë hiperveturat më të fuqishme të prodhuara ndonjëherë me motorë SUS

Epoka e elektrifikimit është afër nesh, dhe bashkë me të vijnë edhe hiperveturat më të fuqishme të prodhuara ndonjëherë.

Megjithatë, në treg ka modele “old school” që janë ende në dispozicion me motorë SUS. Kush e ka motorin më të fortë mes tyre?

Nëse në vitet e 70 dhe 80-ta ishim dëshmitarë të ardhjes së veturave të fuqishme sportive, të cilat sot i quajmë supervetura, gjatë dy dekadave të fundit performanca ka shkuar në një nivel më të lartë dhe automjete të tilla e kanë zëvendësuar statusin “super” me “hipermakina”.

Gjithçka filloi kur Bugatti u ngrit nga ‘hiri’ dhe prodhoi Veyron të çmendur. I nxjerr në rrugët publike në vitin 2005 me një motor të madh 987 kuaj fuqi W16 me katër turbo të instaluar pas ndarjes së pasagjerëve, ajo shpejt theu rekordin botëror si vetura më e shpejtë e serike.

Në vitet në vijim, disa prodhues veturash iu bashkuan markës franceze, në misionin e saj për të shtyrë kufijtë e fuqisë dhe shpejtësisë.

Një numër i madh i hiperveturave aktuale të fuqishme të viteve të fundit mbështeten në vetura plotësisht elektrike.

Sidoqoftë, modelet që përdorin vetëm motorë me djegie të brendshme nuk janë shumë prapa. Këto janë aktualisht pesë më të fortat e bëra ndonjëherë.

Bugatti Divo – 1.479 kuaj-fuqi

Që nga prezantimi i Veyron, Bugatti ka vazhduar të prodhojë hipervetura mahnitëse që janë bërë më të fuqishme me çdo version të ri.

Kryevepra e krijuar për pistën – Divo, u prezantua më 24 gusht 2018 në një event të mbajtur në Kaliforni dhe një vit më vonë doli në prodhim.

Ashtu si Veyron dhe Chiron, ky ‘mjet’ për pistën e ka marrë emrin e një prej drejtuesve legjendar të Bugatti, Albert Divo, ndërsa dizajni i tij përzien elementë të frymëzuar nga Type 57SC Atlantic dhe koncepti Vision Gran Turismo.

Një traditë tjetër në krijimin e mbartur nga “vëllai” modern ishte instalimi i motori me katër turbo W16 me një fuqi prej 1,479 kuaj-fuqi.

Ndërsa kjo shifër e vendos atë në të njëjtin nivel me Chiron-in standard mbi të cilin bazohet, Divo është më i shpejtë në pistën e provës Nardo falë aerodinamikës superiore.

Megjithatë, duke qenë se “trupi” i tij krijon më shumë rezistencë në shpejtësi më të larta, shpejtësia e tij maksimale ra në 380 km/orë.

Kjo hiperveturë fantastike u prodhua nga viti 2019 deri në vitin 2021 në 40 njësish, secila prej të cilave u shit për më shumë se 5 milionë dollarë.

Bugatti Chiron Super Sport 300+ – 1.578 kuaj-fuqi

I emëruar sipas shoferit të fabrikës së Bugatti, Louis Chiron, pasardhësi i shumëpritur i Veyron doli në prodhim në vitin 2016.

Edhe pse W16 u huazua gjithashtu nga Veyron, përmirësimet e shumta rritën prodhimin në 1,479 kuaj-fuqi, pothuajse 500 kuaj-fuqi më shumë se motori i ndërtuar në Veyron i parë.

Sado befasues të jetë ky numër, në vitin 2019 Bugatti solli një Chiron Super Sport 300+ edhe më të fortë me deri në 1,578 kuaj-fuqi.

I kufizuar në vetëm 30 njësi me një çmim prej 3.5 milionë dollarë secila, Super Sport vjen me një trup karboni “të zhveshur” me vija portokalli që kalojnë gjatësinë e veturës.

Vetura kishte gjithashtu një kufizues të shpejtësisë maksimale, por Bugatti dëshmoi se i qëndronte emrit të saj, me këtë model të aftë për të ecur mbi 300 mph pa të në një pistë të mbyllur.

I njëjti motor është përdorur në vitin 2022 në modelin më të rrallë dhe akoma më të shtrenjtë Bugatti Centodieci.

Koenigsegg Jesko – 1.600 kuaj-fuqi

Koenigsegg i Suedisë është një nga prodhuesit e veturave që ka qenë gjithmonë në këmbë të Bugatti-t, për sa i përket performancës së çmendur dhe përfundimisht arriti ta kapërcejë atë.

Pasi bëri emër me bishat me motor të mesëm si CCR, CCX ose Agera, prodhuesi suedez zbuloi hiperveturën e tij më të fundit që sfidon fizikën në panairin Motor Show 2019 në Gjenevë.

I emëruar sipas themeluesit Christian von Koenigsegg, Jesko vjen në dy konfigurime të ndryshme: standardi, Attach me forcë të lartë, dhe versioni Absolut me shpejtësi të lartë, i cili teorikisht mund të arrijë shpejtësi të çmendur prej 530-560 km/orë.

Të dy versionet fuqizohen nga i njëjti motor V8 5-litërsh dy-turbo, njësia më e fundit e përdorur më parë në Agera.

Motori zhvillon 1,280 kuaj-fuqi, por mund të funksionojë edhe me biokarburant E85, i cili rrit fuqinë në një 1,600 kuaj-fuqi.

SSC Tuatara – 1.750 kuaj-fuqi

Jerod Shelby (nuk ka lidhje me legjendarin Carroll Shelby) kishte një mision për të shkruar një kapitull të ri në librin e historisë së veturave amerikane duke zhvilluar veturën më të shpejtë serike në botë.

Ai ia doli ta bëjë këtë në vitin 2007, kur SSC Ultimate Aero vendosi një rekord të ri botëror Guinness duke arritur një shpejtësi prej 410 km/orë, por tre vjet më vonë Bugatti Veyron Super Sport arriti ta thyente këtë rekord.

SSC filloi të zhvillonte një pasardhës edhe më të shpejtë të quajtur Tuatara, dhe në vitin 2018 versioni serik u shfaq për publikun.

E dizenjuar nga ish-kreu i studios Pininfarina – Jason Castriota, hipervetura e bukur fuqizohet nga një motor V8 i furishëm 5.9 litrash me dy turbo që prodhon 1350 kuaj-fuqi.

Megjithatë, si Jeska V8, Tuataru gjithashtu mund të funksionojë me karburant E85, i cili rrit prodhimin në 1750 kuaj-fuqi.

Akoma më mbresëlënëse, SSC ofron një përmirësim jo-ligjor në rrugë që lejon motorin të thithë metanolin dhe të zhvillojë deri në 2200 kuaj-fuqi.

Tuatara ka bërë disa përpjekje për të thyer rekordin e shpejtësisë për një veturë serike, duke arritur 475 km/orë në pranverën e 2022, por ky rekord ende nuk është njohur zyrtarisht.

Hennessey Venom F5 – 1.817 kuaj-fuqi

Që nga themelimi i tij në 1991, Hennessey ka bërë emër si një nga sintonizuesit më të mirë të Amerikës duke marrë modele të fuqishme prodhimi dhe duke i bërë ato edhe më të fuqishme.

Në vitin 2010, kompania zbuloi një projekt që synonte të krijonte modelin e tyre të prodhimit me dizajnin e tyre, i cili do të ishte një nga hiperveturat më të shpejta dhe më mbresëlënëse të prodhuara ndonjëherë.

E quajtur përfundimisht Venom F5, kryevepra inxhinierike më në fund hyri në prodhim në vitin 2020 pas një dekade zhvillimi të mundimshëm.

Përveçse është një nga veturat më të bukura të ndërtuara ndonjëherë në SHBA, Venom F5 bën përshtypje me motorin e tij të frikshëm.

Bazuar në arkitekturën Chevy LS, motori V8 6.6-litërsh me turbo dyfishtë, i quajtur me vend Fury, mund të prodhojë deri në 1817 kuaj-fuqi.

Akoma më befasuese është se mund të japë atë shifër të pabesueshme me benzinën e zakonshme E85. Falë V8 mbresëlënëse, Venom F5 është aktualisht hipervetura më e fuqishme e fuqizuar vetëm nga një motor me djegie të brendshme. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Auto
Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Auto
Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Auto
Veturat e zakonshme janë elastike, por çka nëse rrufeja godet një automjet elektrik

Veturat e zakonshme janë elastike, por çka nëse rrufeja godet një automjet elektrik

EVs
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Koha është thelbësore - çfarë ndodh nëse veturën me naftë e mbushni me benzinë

Koha është thelbësore - çfarë ndodh nëse veturën me naftë e mbushni me benzinë

Auto
Kalo në kategori