LAJMI I FUNDIT:

Pesë gjëra që duhet t’u kushtoni vëmendje kur blini një valixhe: Ngjyra është shumë e rëndësishme

Pesë gjëra që duhet t’u kushtoni vëmendje kur blini një valixhe: Ngjyra është shumë e rëndësishme
shutterstock

Përgatituni me kohë për udhëtimet e ardhshme!

Shikoni pesë gjërat që duhet t’u kushtoni vëmendje kur blini një valixhe.


Paketimi për një udhëtim ndonjëherë kërkon shumë kohë ose shkakton nervozizëm, por me një valixhe të përshtatshme, nuk duhet të jetë kështu.

Një valixhe mund t’ju zgjasë disa vite apo edhe dekada, prandaj është e rëndësishme të zgjidhni atë të duhurin kur blini. Pushimet nuk janë larg, ndaj shumë prej tyre aktualisht janë me zbritje dhe shumë më të përballueshme se zakonisht.

Kur bëni blerje, është e rëndësishme të mendoni për 5 gjërat më të rëndësishme, transmeton Telegrafi.

1. Pesha

Nëse keni vendosur të blini një valixhe të madhe, ose një të vogël të përshtatshme për të shkuar në një udhëtim fundjave, fillimisht kontrolloni nëse valixhe është e rëndë kur është bosh. Valixhet e kanavacës janë shpesh më të lehta se valixhet plastike, por ato ndonjëherë kanë gjithashtu një numër të madh zinxhirësh ose kopsash të rënda, si dhe pajisje metalike brenda për të ndihmuar në ruajtjen e forcës. Pesha nuk është e rëndësishme vetëm që të jetë më e lehtë për të mbajtur ose tërhequr valixhen, por edhe për të paketuar më shumë gjëra në të, nëse fluturoni me avion dhe matni valixhen gjatë check-in. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur bëni paketim për një pushim veror, sepse një kilogram shtesë mund t’ju lejojë të paketoni deri në pesë pjesë të veshjeve verore!

Kursim i jashtëzakonshëm i hapësirës: Qe si të paketoni dhe vendosni sa më shumë gjëra në valixhen tuaj!
Lexo po ashtu Kursim i jashtëzakonshëm i hapësirës: Qe si të paketoni dhe vendosni sa më shumë gjëra në valixhen tuaj!

2. Siguria

Ju mund të mendoni se nuk keni nevojë për një bravë sigurie valixheje dhe një model me një kod dhe një dry të vogël, por mendoni përsëri. Ndonjëherë do të paketoni sende të rëndësishme personale, bizhuteri ose dhurata të vlefshme në atë valixhe. Nëse valixhe është e siguruar, ka më pak mundësi që ajo të zëvendësohet ose të vidhet qëllimisht.

3. Dorezat

Përpiquni të zgjidhni një valixhe me doreza më të forta, të lidhura dhe më të sigurta. Doreza teleskopike, e cila mund të tërhiqet, duhet të vendoset në brendësi të kutisë, pasi kështu mbrohet nga dëmtimi. Gjithashtu, kushtojini vëmendje nëse valixhe juaj ka doreza anësore, të cilat janë veçanërisht të rëndësishme kur ngrini dhe vendosni valixhen.

4. Ngjyra

Me siguri e keni vënë re se valixhet dhe çantat e udhëtimit shpesh kanë ngjyrë të errët. Papastërtitë janë më pak të dukshme mbi to dhe janë më të lehta për t’u mirëmbajtur, por, nga ana tjetër, nëse vendosni për një valixhe të zezë ose gri, do ta keni më të lehtë ta zëvendësoni me një tjetër. Ju nuk dëshironi të kaloni kohë me pushime duke u përpjekur të gjeni valixhen tuaj, ndaj zgjidhni një ngjyrë të pazakontë. Nëse jeni ende adhurues i toneve të errëta, merrni një rrip bagazhi ose ndonjë etiketë tjetër të dukshme që do t’ju ndihmojë të jeni të sigurt se është valixhe juaj.

5. Rrotat

Valixhet me katër rrota janë shumë më të njohura se valixhet me dy rrota, gjë që nuk është pa arsye. Këto valixhe janë më të lehta për t’u manovruar, sepse mund të kthehen 360 gradë, kështu që kërkojnë më pak energji. Ju mund t’i “vozitni” ato pas, pranë ose para jush. Zgjidhni rrotat e bëra prej plastike të fortë, të siguruara mirë, sepse ato janë zakonisht të parat që dështojnë në valixhe. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Banorët e pallatit ku jetojnë njëzet mijë banorë nuk kanë nevojë të zbresin në tokë për javë të tëra

Banorët e pallatit ku jetojnë njëzet mijë banorë nuk kanë nevojë të zbresin në tokë për javë të tëra

Stil
Më e mirë se edhe pika G: Prekeni këtu dhe do ta çmendni nga kënaqësia!

Më e mirë se edhe pika G: Prekeni këtu dhe do ta çmendni nga kënaqësia!

Intimitet dhe Pasion
Kontakti me sy mund të ndryshojë jetën tuaj

Kontakti me sy mund të ndryshojë jetën tuaj

Këshilla Lifestyle
Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Bëje vet
Ky është qyteti më aromatik në Evropë. Kur të lexoni titullin, me siguri do të mendoni: “Epo, qytetet nuk mbajnë erë”

Ky është qyteti më aromatik në Evropë. Kur të lexoni titullin, me siguri do të mendoni: “Epo, qytetet nuk mbajnë erë”

Çfarë të vizitosh
Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Stil
Kalo në kategori