LAJMI I FUNDIT:

Përse na dhembin dhëmbët kur jemi të sëmurë dhe çfarë na ndihmon!

Përse na dhembin dhëmbët kur jemi të sëmurë dhe çfarë na ndihmon!

Nëse e keni “kapur” gripin apo ftohjen, duhet të vuani nga hundët e bllokuara, kolla, temperatura, ndjesia se jeni “thyer”… Por shumë njerëz kanë edhe dhimbje të dhëmbëve kur janë të sëmurë, gjë që është një dhimbje shtesë për të gjitha simptomat e mësipërme

Pse na dhembin dhëmbët kur jemi të sëmurë dhe si mund ta ndihmojmë veten?

Kur jemi të sëmurë, trupi ynë prodhon qeliza të bardha të gjakut për të luftuar kundër baktereve ose viruseve që na prekin. Kjo gjithashtu çon në inflamacion, i cili mund të shkaktojë skuqje, ënjtje, dhimbje dhe ngrohtësi në zonën e prekur.


Se ku keni dhimbje, ënjtje dhe simptoma të tjera varet nga vetë sëmundja, si dhe nga përgjigjja juaj imune. Kur keni një të ftohtë ose grip, për shembull, nuk është e pazakontë të keni dhimbje trupi.

Epo, rezulton se dhëmbët e lënduar (ose mishrat e dhëmbëve) janë një shembull tjetër i inflamacionit, transmeton Telegrafi.

“Inflamacioni dentar shpesh gjen rrugën e tij në hapësirën ligamentoze midis rrënjëve të dhëmbëve tanë dhe kockës përreth”, thotë dentisti Danny Snyder. Inflamacioni atje ka dy pasoja kryesore, thotë ai.

“Së pari, dhëmbët janë ngritur pak, kështu që ne kafshojmë dhëmbët tanë dhe përjetojmë më shumë forcë, dhe së dyti, inflamacioni shpesh i bën dhëmbët tepër të ndjeshëm ndaj nxehtësisë, të ftohtit dhe përtypjes.”

Nëse keni të ftohtë, mund të jeni më të prirur për dhimbje dhëmbi. Kjo është për shkak se zgavrat tuaja të sinusit janë të vendosura në fytyrën tuaj poshtë syve, shumë afër dhëmbëve dhe qiellzës. Kur këto sinuse inflamohen (siç bëjnë kur jeni të sëmurë), ata mund të shtypin dhëmbët tuaj, duke shkaktuar dhimbje dhe një ndjesi të pakëndshme pulsimi.

Ka disa faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë dhimbje dhëmbi kur je i sëmurë, thotë Bindiya Gandhi, MD, mjeke familjare dhe e mjekësisë integruese.

“Këto përfshijnë infeksionet e sinusit, streptokokun, faktorë të tjerë si dehidratimi, efektet anësore të medikamenteve dhe nganjëherë reagimi i përgjithshëm imunitar”, thotë ajo.

Edhe pse dhimbja e dhëmbit mund të jetë zhgënjyese në fillim, ajo nuk do të ketë efekte afatgjata në shëndetin tuaj nëse mbani higjienë normale orale. Kjo është një shenjë se sistemi imunitar i trupit tuaj po punon shumë. Këtu janë disa mënyra për të ndihmuar veten nëse dhëmbët ju dhembin ndërsa jeni të sëmurë.

Cili dhëmb ju dhemb? Kjo zbulon problemin me organin e caktuar, edhe pse tingëllon e pabesueshme
Lexo po ashtu Cili dhëmb ju dhemb? Kjo zbulon problemin me organin e caktuar, edhe pse tingëllon e pabesueshme

Marrja e mjaftueshëm e lëngjeve gjatë kohës që jeni të sëmurë është kritike – dhe mund të ndihmojë në parandalimin ose lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve. Dehidratimi mund të thajë dhëmbët dhe indet e gojës, gjë që mund të jetë e dhimbshme.

Përveç kësaj, frymëmarrja me gojë – siç mund të bëni kur jeni “të bllokuar” – mund të shkaktojë tharje të gojës, e cila mund të rrisë ndjeshmërinë e dhëmbëve. Disa medikamente që mund të merrni kur jeni të sëmurë mund të shkaktojnë gjithashtu tharje të gojës, shton Dr. Snyder.

“Nga 100 medikamentet më të zakonshme të përshkruara në SHBA, të 100-at lënë gojën e thatë si një efekt anësor të mundshëm. Sa më e thatë të jetë goja jonë, aq më shumë ka të ngjarë të përjetojmë erë të keqe, lezione të indeve të buta, prishje të dhëmbëve dhe sëmundje të mishrave të dhëmbëve”.

Për të hequr qafe dehidratimin dhe tharjen e gojës, doktor Gandhi këshillon të pini ujë, çaj dhe supë të ngrohtë. Gjithashtu pini lëng kockash për vetitë e saj anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë me dhimbjet e muskujve dhe kyçeve.

Shmangni shpëlarjet e gojës me bazë alkooli, pasi ato priren të jenë më të forta dhe të shkaktojnë më shumë acarim dhe parehati orale. Alkooli gjithashtu ka një efekt tharës, i cili mund t’ju bëjë më të dehidratuar.

Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit me këto metoda natyrale
Lexo po ashtu Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit me këto metoda natyrale

“Shpëlarja e gojës me ujë të ngrohtë me kripë mund të ndihmojë gjithashtu kur keni dhimbje dhëmbi”, shton Dr. Snyder.

Por gjëja më e rëndësishme është ruajtja e higjienës orale. Ndërsa kjo nuk do të ndihmojë domosdoshmërisht në minimizimin e dhimbjes së dhëmbëve kur nuk ndihemi mirë, Dr. Snyder thotë se është e zakonshme që cilësia dhe shpeshtësia e higjienës orale të bjerë gjatë periudhave të sëmundjes – gjë që mund të shkaktojë probleme.

“Kur njerëzit janë të sëmurë, ata dalin nga rutina e tyre normale dhe shpesh harrojnë ose shmangin larjen dhe përdorimin e fillit dentar për një ose arsye një tjetër. Kjo është koha kur kujdesi parandalues është ndoshta më i rëndësishmi”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori