LAJMI I FUNDIT:

Përplasje në debatin për raportet e ish-presidentit Rugova me UÇK-në

Përplasje në debatin për raportet e ish-presidentit Rugova me UÇK-në

Historia e raporteve të ish-presidentit Ibrahim Rugova me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) ka qenë pjesë e debatit të së mërkurës.

Reklama

Bashkëpunëtorë të ish-presidentit Ibrahim Rugova në njërën anë dhe përfaqësuesve të organizatave të luftës në anën tjetër kanë ballafaquar opinionet dhe argumentet në RTV Dukagjini në lidhje me periudhën e paraluftës dhe luftës së vitit 1999.

Kryetari i shoqatës së Familjarëve së Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka thënë se ish-presidenti Ibrahim Rugova ka pasur gabime në raport me UÇK-në.

“Ibrahim Rugova ka bërë gabime në raport me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) sepse në radhë të parë nuk e ka njohur si ushtri çlirimtare UÇK-në. Madje politika e asaj kohe ka pasur edhe ofendime ndaj grupeve të para të armatosura që kishim krijuar rezistencën aktive përkundër asaj pasive 1889 dhe 1990. Shpeshherë na kanë quajtur dorë e zgjatur e Serbisë që ka qenë gabim i madh”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Derisa ish-zëvendëskryeministri në kohën kur Rugova ishte president, Adem Salihaj ka thënë se LDK dhe Rugova nuk kanë pasur problem me UÇK-në por sipas tij disa deklarime publike janë imponuar nga ndërkombëtarët në atë kohë.

“Në fillim të paraqitjes së UÇK-së ka qenë një lloj hutie. Ka qenë një presion i jashtëzakonshëm i faktorëve të ndryshëm ndërkombëtarë që Rugova të del me një deklaratë kundër fillimit të luftës”, deklaroi Salihaj.

“Ndërkombëtarët kanë vlerësuar se fillimi i luftës në ato rrethana ka qenë shumë i rrezikshëm për Kosovën për arsye se Kosova nuk ka qenë e përgatitur për t’u ballafaquar me masakrat masive që ndodhen për fat të keq. Dihet se më vonë ndërkombëtarët ndryshuan qëndrim për UÇK-në”, shtoi ai.

Salihu thotë se LDK e ka ndihmuar shumë UÇK-në me të gjitha mjetet e mundshme pos armatimit që “nuk e kanë pasur”.

Një përplasje ndodhi kur Adem Salihaj tha se Adem Jashari, ka qenë “rugovist” dhe si argument, ai e përdori vendosjen e fotografisë së Rugovës nga Adem Jashari në shtëpinë e tij.

“Adem Jashari e ka fotografinë, shihet fotografia e Rugovës në shtëpinë e tij”, tha Salihaj.

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës
Lexo po ashtu Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Atij iu kundërpërgjigj kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari, i cili tha se Adem Jashari nuk ka qenë asnjëherë “rugovist”.

Salihaj insistoi se Adem Jashari ka qenë ithtar i ideve të Ibrahim Rugovës.

“Nëse s’e dua dikë, edhe nuk përkrahi ideologjinë e tij, nuk e mbaj fotografinë e tij në shtëpi. Nuk kemi nevojë të hyjmë në çështje tjera, kur dikush e mban fotografinë e dikujt në shtëpi si mund të themi se nuk ka qenë ithtar i tij”, ka thënë Salihaj.

Në debat është përfshirë edhe analisti Ylli Hoxha i cili pos meritave që i ka dhënë Rugovës ka deklaruar se ish-presidenti nuk e donte luftën.

“Natyra politike e tij ishte në kundërshtim me konfliktin dhe luftën dhe këtë ai e shprehte edhe publikisht. Ai ka qenë i angazhuar edhe në uljen e tensioneve të vogla apo protestave. Ai konsideronte se çfarëdo acarimi do t’i shërbente Serbisë për të bërë gjenocidin që Serbia që edhe e bëri”, deklaroi Hoxha.

Derisa për shkak të temës shumë të ndjeshme që u debatua në lidhje direkte u kyçën edhe disa akterë të tjerë të luftës dhe bashkëpunëtorë të Rugovës.

Xhavit Jashari: Ibrahim Rugova ka bërë gabime në raport me UÇK-në
Lexo po ashtu Xhavit Jashari: Ibrahim Rugova ka bërë gabime në raport me UÇK-në

Njëri ndër ta ishte edhe Saim Tahiraj që kishte luftuar bashkë me Sali Çekajn.

Tahiraj në lidhje direkte në emision tha se Adem Jashari ishte mbështetur nga LDK-ja si për armatim ashtu edhe me financa për luftë.

“Adem Jashari ishte në mesin e ushtarëve që kaluan kufirin bashkë me Sali Çekajn me 75 kallashnikovë. Adem Jashari në vazhdimësi ka qenë pjesë përbërëse e institucioneve dhe vazhdimisht i ka respektuar ato”, ka deklaruar Tahiraj.

Xhavit Jasharaj ka reaguar sërish duke thënë se Adem Jashari anhëtarë i LDK-së nuk ka qenë pa i mohuar ato që i përmendi Tahiraj.

Në vazhdën e debatit për Ibrahim Rugovën dhe familjen Jashari, ka folur edhe Fadil Geci.

Ai përmes një lidhje telefonike, ka thënë se Hamëz Jashari, ka qenë një nga themeluesit e degës së LDK-së, në Prishtinë.

“Familja Jashari, Hamëz Jashari është njëri nga themeluesit e LDK-së, ditët e para kemi qenë në Prishtinë, bashkë me mu e kemi themeluar degën e LDK-së, Hamëza ka qenë me mua”, ka thënë Fadil Geci./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Lajme
Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Lajme
Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Lajme
“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

Lajme

"1000 vjet në dy minuta, historia mes Kosovës dhe Serbisë" - shikohet rreth dy milionë herë në Twitter, reagon gazetarja e CNN

Politikë
Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Lajme
Kalo në kategori