Një çift në Kanada janë gjobitur për shkelje të kufizimeve të COVID-19 pasi gruaja u kap duke “nxjerrë për ajrosje” burrin e saj me litar e qafore, njoftonin mediat vendase.

Sipas raportimeve gruaja i tha policisë se po “nxirrte për xhiro qenin e saj” rreth shtëpisë së tyre në qytetin Sherbrooke, në provincën e Quebec.

Në fundjavë kjo provincë vendosi mbylljen gjatë orëve të natës nga ora 20:00 deri në 05:00, por i vetmi përjashtim i lejuar është nxjerrja e qenit në perimetrin afër shtëpisë.

Çifti u pikas nga policia rreth orës 21:00 të shtunën, pak pasi kishin hyrë në fuqi rregullat e reja.

Për t’u justifikuar ata i thanë oficerëve se po ndiqnin rregullat për qentë e shtëpisë, por zëdhënësja e policisë Isabelle Gendron, tha për të përditshmen lokale ‘La Tribune’ se çifti “nuk dëshironte fare të bashkëpunonte me policinë”.

Prandaj ata ishin gjobitur secili me 1,546 dollarë kanadezë ($1,212).

Policia në Quebec thotë se ka lëshuar 750 fletë gjobash për shkelje të rregullave të koronavirusit në javën e parë të mbylljeve.

Dje kryeministri i krahinës François Legault u bëri thirrje rezidentëve të respektojnë rregullat e distancimit social dhe paralajmëroi se gjendja në kryeqytetin e provincës, Montreal është kritike. /tch/