LAJMI I FUNDIT:

Përfshirja në buxhetin e Kosovës, Sinani: Ka qenë kërkesë e kamotshme e Luginës së Preshevës

Përfshirja në buxhetin e Kosovës, Sinani: Ka qenë kërkesë e kamotshme e Luginës së Preshevës

Lajm të mirë e ka quajtur kryetarja e Preshevës njoftimin për buxhetimin e dy milionë eurove për Luginën e Preshevës. Kryetarja Ardita Sinani thotë se do të jenë në dakordim me Qeverinë e Kosovës për shpërndarjen e këtyre mjeteve në fushat ku ka nevojë. Nga ekzekutivi i Kosovë kërkon përfshirjen e Luginës së Preshevës në tryezën e dialogut Kosovë-Serbi.

Qeveria e Kosovës dje miratoi Projektligji për Buxhetin e vitit 2022, ku përfshihet edhe ndarja e dy milionë eurove për Luginën e Preshevës.


Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani në intervistën për KosovaPress flet për këtë projektbuxhet, ndërkohë thekson se shpërndarja do të bëhet për të gjithë qytetarët.

“Kjo ka qenë kërkesë e kamotshme e përfaqësuesve institucionalë dhe politikë të Luginës së Preshevës. Përtej aspektit financiar, kjo mbështetje merr vlerë të shtuar nga fakti se Lugina e Preshevës bëhet pjesë përbërëse e buxhetit të Republikës së Kosovës. Një praktikë tejet e rëndësishme në vijimësinë e bashkëveprimit institucional dhe të qasjes shtetërore të Republikës së Kosovës ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Sa i përket mjeteve ne do të jemi në dakordim të plotë në koordinim me Qeverinë e Kosovës. Po ashtu, shpërndarja do të bëhet tek të gjithë qytetarët e komunës së Preshevës”, tha Sinani.

Udhëheqësja e Preshevës thotë se po përballen me një diskriminim të vazhdueshëm të shtetit serb.

“Përveç problemeve të përditshme socio-ekonomike, ne përballemi me një diskriminim të vazhdueshëm shtetëror. Dhe çdo ndihmë e ardhur nga Republika e Kosovës, po ashtu edhe Qeveria e Shqipërisë, qoftë edhe simbolike edhe herëve të kaluara kanë qenë të mirëseardhura, shpresëdhënëse për shqiptarët e Luginës së Preshevës. Por, kjo metodë, kjo qasje institucionale dhe të futin në linjë buxhetore, kjo kërkesë e kamotshme që të jetësohet në këto momente shumë delikate është jashtëzakonisht për t’u vlerësuar”, tha Sinani.

Kërkesë e vazhdueshme e Luginës së Preshevës është edhe përfshirja e tyre në tryezën e dialogut Kosovë-Serbi.

“Për një paqe të qëndrueshme në rajon është e domosdoshme që në tryezën e bisedimeve dhe në fazën finale të dialogut, Lugina e Preshevës të jetë e shtruar në tavolinë”, tha Sinani.

Derisa flet për udhëheqjen e Komunës së Preshevës, ajo shton se ka qenë i vështirë stabiliteti financiar.

“Kemi arritur të krijojmë një stabilitet financiar si qeverisje e re për Preshevën e re. Tani jemi duke marrë propozime, duke planifikuar buxhetin për vitin 2022. Është fakt që ky vit që shkoi, obligimet që kemi pasur ndaj punë kryerësve dhe borxhet e trashëguara, ka qenë më e vështirë për të mbuluar këtë stabilitet. Përveç që kemi krijuar stabilitet, vitin e ardhshëm mendojmë që të përpilojmë një buxhet më zhvillimor për një Preshevë të re”, tha Sinani.

Për buxhetimin e dy milionë eurove për luginën, ka reaguar edhe ish-kryetari i Preshevës, Shqipërim Arifi. Ai ka thënë se ka kërkuar me këmbëngulje që lugina të jetë pjesë e planifikimit buxhetor të Kosovës. /kp/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Drejtësi
Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Lajme
Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Drejtësi
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Drejtësi
Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lajme
Kalo në kategori