LAJMI I FUNDIT:

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës
(Foto: Pexels)
Reklama

Shegët janë të ulëta në kalori dhe yndyra, por të larta në fibra, vitamina dhe minerale. Përfitimet përfshijnë antioksidantë, shëndetin e zemrës, shëndetin e traktit urinar, qëndrueshmërinë ndaj ushtrimeve dhe më shumë.

Janë fruta të rrumbullakëta, të kuqe që përmbajnë një pjesë të brendshme të bardhë që është e mbushur me fara të ngrënshme krokante e të lëngshme.


Mund të njihen më së shumti për lëngun me ngjyra të ndezura për të cilin përdoren më shpesh, por këto fruta unike kanë shumë më tepër për të ofruar.

Pse duhet të hani më shumë shegë
Lexo po ashtu Pse duhet të hani më shumë shegë

Ky artikull i Healthline shqyrton përfitimet e shumta shëndetësore të shegës:

Të mbushura me lëndë ushqyese

Në përgjithësi, shegët janë të ulëta në kalori dhe yndyra, por të larta në fibra, vitamina dhe minerale.

Në vijim janë të dhënat për një shegë mesatare:

Kalori: 234
Proteina: 4.7 g
Yndyra: 3.3 g
Karbohidrate: 52 g
Fibra: 11.3 g
Vitamina C: 32 për qind e vlerës ditore (DV)
Folate: 27 për qind e DV
Magnezi: 8 për qind e DV
Fosfor: 8 për qind e DV
Kaliumi: 13 për qind e DV

Informacioni ushqimor për shegën ndryshon nga ai i lëngut të shegës, i cili nuk do të sigurojë shumë fibra ose vitaminë C.


Përmbledhje

Shegët në formën e plotë të frutave janë të ulëta në kalori dhe yndyrë dhe të pasura me fibra, vitamina dhe minerale.


Të pasura me antioksidantë

Antioksidantët janë përbërës që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trupit nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira. Sasi të larta të radikaleve të lira mund të jenë të dëmshme dhe të kontribuojnë në një sërë sëmundjesh kronike.

Shegët janë të pasura me antioksidantë dhe komponime polifenolike, duke përfshirë punicalaginat, antocianinat dhe taninat e tretshme në ujë.

Marrja e antioksidantëve nga frutat, si shega, është një mënyrë e shkëlqyer për ta mbështetur shëndetin e përgjithshëm dhe për t’i parandaluar sëmundjet.


Përmbledhje

Shegët janë të pasura me një sërë antioksidantësh që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga dëmtimi i radikalëve të lira.


Mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit

Inflamacioni kronik mund të kontribuojë në shumë gjendje, duke i përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe kancerin.

Ngrënia e shegës mund të ndihmojë në parandalimin e inflamacionit të lidhur me këto gjendje kronike.

Kjo i atribuohet kryesisht komponimeve të quajtura punicalagina, të cilat janë besuar se kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Megjithëse nevojiten më shumë kërkime, hulumtimi tregon se konsumimi i lëngut të shegës mund të zvogëlojë disa markerë të inflamacionit.


Përmbledhje

Shega përmban përbërës që mund të ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit kronik të lidhur me sëmundjen.


Mund të ketë veti antikancerogjene

Hulumtimi ka gjetur se komponimet në shegë kanë veti antikancerogjene.

Hulumtimet e realizuara në kafshë kanë gjetur gjithashtu se shega ndihmon në zvogëlimin e rritjes së tumorit në fazat e hershme të kancerit të mëlçisë.

Po ashtu, sipas hulumtimeve të vjetra, ekstrakti i shegës mund të jetë i dobishëm kundër kancerit të prostatës.


Përmbledhje

Është vërejtur se shega ka efekte antikancerogjene. Mund ta ngadalësojë rritjen dhe përhapjen e tumorit dhe ta zvogëlojë inflamacionin, megjithëse nevojiten më shumë kërkime për të mësuar më shumë.


Mund të ofrojë përfitime për shëndetin e zemrës

Ka prova se frutat e pasura me komponime polifenolike, si shega, mund të jenë të dobishme për shëndetin e zemrës.

Për shembull, në një studim mbi njerëzit me sëmundje të zemrës, pirja e lëngut të shegës reduktoi shpeshtësinë dhe ashpërsinë e dhimbjes së gjoksit, si dhe disa biomarkerë që sugjerojnë një efekt mbrojtës në shëndetin e zemrës.


Përmbledhje

Komponimet në shegë mund ta ulin presionin e gjakut, ta ulin formimin e pllakave në enët e gjakut dhe ta zvogëlojnë dhimbjen në gjoks.


Mbështesin shëndetin e traktit urinar

Studimet me epruveta dhe në njerëzit kanë zbuluar se ekstrakti i shegës mund të ndihmojë në reduktimin e formimit të gurëve në veshka.

Në një studim të vitit 2014, ekstrakti i shegës u zbulua se pengon mekanizmin që lidhet me formimin e gurëve te njerëzit me gurë të përsëritur në veshka.

Për më tepër, studimet mbi kafshët kanë zbuluar se ekstrakti i shegës mund të ndihmojë në rregullimin e përqendrimit të oksalateve, kalciumit dhe fosfateve në gjak, që janë përbërës të zakonshëm të gurëve në veshka.


Përmbledhje

Disa përbërës në shegë mund të ndihmojnë në parandalimin e gurëve në veshka.


Mund të ketë veti antimikrobike

Përbërësit e shegës mund të ndihmojnë në luftën kundër mikroorganizmave të dëmshëm.

Për shembull, ato mund ta mbrojnë shëndetin oral duke reduktuar përhapjen e mikrobeve që mund të kontribuojnë në erën e keqe të gojës dhe prishjen e dhëmbëve.


Përmbledhje

Shega përmban komponime që ndihmojnë në luftimin e baktereve, kërpudhave dhe majave potencialisht të dëmshme – veçanërisht mikrobet në gojë që mund të shkaktojnë erë të keqe dhe prishjen e dhëmbëve.


Mund ta përmirësojë qëndrueshmërinë gjatë ushtrimeve

Polifenolet në shegë mund ta rritin qëndrueshmërinë gjatë ushtrimeve.

Një studim i vogël, i besuar, zbuloi se ekstrakti i shegës rriti kohën deri në lodhje dhe përmirësoi performancën te çiklistët e stërvitur.

Studime të tjera, kanë gjetur se suplementet e shegës mund të përmirësojnë qëndrueshmërinë dhe rikuperimin e muskujve.

Megjithatë, në lidhje me lëngun e shegës, hulumtimi nuk ka gjetur asnjë përfitim për rikuperimin e muskujve pas stërvitjes, duke treguar se nevojiten më shumë studime.


Përmbledhje

Shega përmban përbërës që mund ta përmirësojnë qëndrueshmërinë dhe rikuperimin.


Janë të mira për trurin

Shega përmban antioksidantë të quajtur ellagitanina, të cilat ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup.

Disa studime kanë zbuluar se ellagitaninat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trurit kundër Alzheimerit dhe sëmundjes së Parkinsonit duke reduktuar dëmtimin oksidativ dhe duke rritur mbijetesën e qelizave të trurit.

Besohet se ellagitaninat prodhojnë një përbërës në zorrë të quajtur urolitin A, i cili është studiuar për aftësinë e tij për të reduktuar inflamacionin në tru dhe për të vonuar shfaqjen e sëmundjeve kognitive. Sidoqoftë, nevojiten më shumë kërkime.


Përmbledhje

Përbërësit e shegës mund të ndihmojnë në mbrojtjen e shëndetit të trurit dhe parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit dhe sëmundjes së Parkinsonit.


Mbështesin shëndetin e tretjes

Ngrënia e shegës mund të ndihmojë në mbështetjen e shëndetit të mikrobiomës së zorrëve, duke luajtur një rol kyç në shumë aspekte të shëndetit.

Hulumtimi ka zbuluar se shega mund të rrisë nivelet e baktereve të dobishme të zorrëve, duke sugjeruar se mund të ketë efekte prebiotike.

Prebiotikët shërbejnë si lëndë djegëse për bakteret e dobishme në zorrën tuaj dhe mbështesin një mikrobiomë më të shëndetshme të zorrëve.

Për më tepër, përbërësit e shegës janë të pasur me fibra që janë thelbësore për shëndetin e tretjes dhe mund të mbrojnë kundër disa gjendjeve të tretjes.


Përmbledhje

Përbërësit e shegës janë të pasura me fibra dhe shërbejnë si lëndë djegëse për probiotikët duke ndihmuar në parandalimin e disa gjendjeve të shëndetit të tretjes.


Konsumimi i shegës dhe efektet në shëndet
Lexo po ashtu Konsumimi i shegës dhe efektet në shëndet

Pyetjet që bëhen shpesh

Cilat janë përfitimet e ngrënies së shegës?

Shegët janë të pasura me fibra dhe antioksidantë. Gjithashtu janë shoqëruar me përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e inflamacionit, përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe rritjen e qëndrueshmërisë.

A është mirë të hani fara shege?

Farat e shegës janë të ngrënshme dhe mund të jenë një burim i madh i shumë vitaminave thelbësore.

A është shega fruti më i shëndetshëm në botë?

Shega është shumë ushqyese dhe mund të jetë një shtesë e shkëlqyer për një dietë të ekuilibruar. Megjithatë, të gjitha frutat ofrojnë një grup unik të lëndëve ushqyese, prandaj sigurohuni që ta shijoni shegën së bashku me një shumëllojshmëri frutash të tjera të shëndetshme.

Kush nuk duhet të hajë shegë?

Shega mund të ndërveprojë me medikamente të caktuara, duke përfshirë barnat e përdorura për trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Prandaj, është më mirë të bisedoni me një mjek përpara se të shtoni shegë në dietën tuaj nëse jeni duke marrë medikamente të tjera ose keni ndonjë sëmundje themelore.

Gratë shtatzëna e konsumojnë rrallë, por do të duhej ta konsumonin çdo ditë
Lexo po ashtu Gratë shtatzëna e konsumojnë rrallë, por do të duhej ta konsumonin çdo ditë

Përfundim

  • Shegët janë të pasura me antioksidantë, fibra dhe një sërë vitaminash dhe mineralesh.

  • Shega gjithashtu mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit, të mbështesë qëndrueshmërinë në stërvitje dhe të parandalojë mikrobet e dëmshme.

  • Megjithëse mungojnë kërkimet njerëzore për disa nga këto përfitime të mundshme, është e sigurt të thuhet se shega është një shtesë e shijshme dhe ushqyese në dietën tuaj.


/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

Shëndetësi Lajme
Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Nutricion
Çajet që ndihmojnë uljen e temperaturës

Çajet që ndihmojnë uljen e temperaturës

Shëndetësi
Kalo në kategori