LAJMI I FUNDIT:

Përfitimet e fjetjes në errësirë ​​të plotë

Përfitimet e fjetjes në errësirë ​​të plotë

Para ardhjes së teknologjisë moderne, ne kishim vetëm dy burime bazë drite në dispozicion – Diellin dhe Hënën, por kohët moderne na kanë distancuar nga natyra dhe ne ekspozohemi ndaj dritës edhe gjatë natës.

Reklama

Drita artificiale mund të ndikojë negativisht në shëndetin e të gjithë trupit dhe hulumtimet kanë treguar se edhe drita e lehtë artificiale gjatë gjumit mund të dëmtojë trurin.

Drita artificiale rrit nivelin e hormoneve të stresit gjatë natës dhe ekspozimi i shpeshtë ndaj dritës artificiale gjatë gjumit rrit rrezikun e inflamacionit kronik, rezistencës ndaj insulinës dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Gjumi me dritë artificiale mund të shkaktojë pagjumësi dhe çekuilibër hormonal.

Përfitimet që sjell zgjimi herët
Lexo po ashtu Përfitimet që sjell zgjimi herët

Melatonina është një hormon i nevojshëm për relaksim dhe gjumë, dhe drita artificiale pengon lirimin e melatoninës. Është melatonina që ul nivelin e presionit të gjakut, glukozës dhe temperaturës së trupit. Megjithatë, lirimi i melatoninës zvogëlohet në mënyrë dramatike në prani të dritës.

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit që flenë me dritë artificiale kanë 50 për qind më pak melatoninë në trupin e tyre. Është për këtë arsye që ata rekomandojnë gjumin në një dhomë të freskët, të ajrosur dhe të errët.

A mund të përmirësojë gjumin e natës leximi i një libri para gjumit?
Lexo po ashtu A mund të përmirësojë gjumin e natës leximi i një libri para gjumit?

Do të bini në gjumë shumë më shpejt nëse shtriheni në një dhomë të errët dhe gjithashtu do të zvogëloni rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe pagjumësisë.

Përveç kësaj, në mëngjes do të zgjoheni më të pushuar nëse flini në errësirë ​​të plotë sesa nëse flini me dritë artificiale.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Shëndetësi
Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Shëndetësi Lajme
Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Shëndetësi
Kalo në kategori