LAJMI I FUNDIT:

Pastrimi i dritareve: Si të ruani paratë që duhej shpenzuar për kimikate të shtrenjta

Pastrimi i dritareve: Si të ruani paratë që duhej shpenzuar për kimikate të shtrenjta

Nëse nuk keni gjetur një pastrues të përshtatshëm të dritareve, provoni një nga këto tri receta dhe do të merrni rezultatin perfekt

Agjentët e pastrimit mund të bëhen në shtëpi dhe kështu të heqin qafe papastërtitë dhe pluhurin nga dritaret tuaja. Nuk është e nevojshme të blini çdo pastrues të dritareve nga reklamat.


Në shtëpi, është e mundur të krijoni një thesar të vërtetë të mjeteve efektive me të cilat dritaret tuaja do të shkëlqejnë.

Shumica e grave vonojnë larjen e dritareve pasi pastruesit e dritareve janë të fortë, kështu që pa mbrojtje adekuate të duarve nuk është e mundur të shmangni pasojat e përdorimit të këtyre produkteve.

Një arsye tjetër pse vonojmë larjen e dritareve është mungesa e mjeteve dhe leckave të përshtatshme, dritaret mbeten të njollosura, kështu që humbasim shumë më tepër kohë derisa dritaret të jenë plotësisht të pastra.

Për dritaret që do të jenë me xham, ne kemi gjetur tre mjete që do të heqin të gjitha papastërtitë dhe yndyrat nga dritaret tuaja. E tëra çfarë ju duhet të keni janë përbërësit e duhur që janë në shumicën e rasteve në shtëpinë tuaj.

Tri receta efektive për pastrimin e dritareve

Receta numër 1.

▪ dy gota ujë
▪ ¼ gota uthull alkoolike
▪ ½ lugë çaji detergjent për larjen e enëve
▪ një kovë
▪ leckë fërkimi
▪ spërkatës

Nëse tashmë keni një spërkatës nga produkti i vjetër që keni përdorur, hidhni përzierjen e përgatitur dhe përdorni atë duke spërkatur drejtpërdrejt në xhamin e dritares.

Ju gjithashtu mund të zhytni një leckë në tretësirë dhe tjetrën në ujë, dhe më pas aplikojeni produktin dhe lajeni me një leckë të lagur.

Dritaret tuaja do të jenë të ndritshme pas larjes së parë!

Receta numër 2.

▪ 1/2 filxhan uthull alkoolike të distiluar
▪ 1 lugë niseshte misri
▪ 2 gota ujë
▪ dhjetë pika vaj esencial limoni, portokalli ose livandë
▪ shishe spërkatëse

Procedura është e thjeshtë dhe nuk ndryshon, ju aplikoni produktin, shpëlajeni me ujë dhe shijoni pamjen e kristaltë.

Receta nr. 3

▪ 2 gota ujë të distiluar ose të filtruar
▪ 2 lugë sode buke
▪ disa pika vaj esencial të livandës ose limonit

Ky është një opsion më i lehtë për të fshirë dritaren kur nuk keni kohë të kërkoni përbërës të tjerë në kuzhinë, dhe efekti është i njëjtë.