LAJMI I FUNDIT:

Pas deklaratave të Inspektoratit të Punës, reagon KEDS: Nuk ka asnjë vdekje aksidentale sivjet

Pas deklaratave të Inspektoratit të Punës, reagon KEDS: Nuk ka asnjë vdekje aksidentale sivjet

Inspektorati i Punës në një konferencë për media të fundit për këtë vit, ka bërë të ditur se këtë vit kanë humbur jetën 11 persona në vendin e punës dhe se sektori më i goditur ka qenë ai i energjisë elektrike.

Reklama

Lidhur me këtë, ka reaguar KEDS, i cili përmes një njoftimi për media ka thënë se nuk ka pasur asnjë vdekje aksidentale për këtë vit.

Për një vit 11 persona kanë humbur jetën në vendin e punës
Lexo po ashtu Për një vit 11 persona kanë humbur jetën në vendin e punës

“Madje, kompania po punon fuqishëm që ta arrijë sa më shpejt të jetë e mundur edhe misionin: Zero aksidente në punë.
Secili punëtor po trajnohet në Qendrën e Trajnimit të kompanisë dhe vazhdon trajnimet deri në certifikim për siguri në punë. Secili punëtor është i pajisur me të gjitha pajisjet e sigurisë”, thuhet në reagimin e KEDS-it.

Njoftimi i plotë:

Në të gjitha mediat kryesore të vendit sot është dhënë një lajm se gjoja më i godituri për vitin 2019 nga vdekjet aksidentale në vendin e punës është sektori i energjisë elektrike, me gjithësejt tri vdekje.
KEDS sqaron se fatmirësisht nuk ka asnjë vdekje aksidentale sivjet. Madje, kompania po punon fuqishëm që ta arrijë sa më shpejt të jetë e mundur edhe misionin: Zero aksidente në punë.
Secili punëtor po trajnohet në Qendrën e Trajnimit të kompanisë dhe vazhdon trajnimet deri në çertifikim për siguri në punë. Secili punëtor është i pajisjur me të gjitha pajisjet e sigurisë. Ndërmarrja e këtyre masave ka ndikuar që numri i aksidenteve në punë të bie ndjeshëm.
KEDS për këtë është falënderuar edhe nga institucionet vendore e ndërkombëtare dhe organizatat që përfaqësojnë e mbrojnë punëtorët. Sot, KEDS’in e vizitojnë edhe kompani rajonale për të parë së afërmi praktikat që ti zbatojnë edhe vet. Por, ne nuk do të ndalemi me kaq deri në arritjen e misionit tonë. /Telegrafi/