Fryrje, probleme me tretje e dhimbje barku – shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë produkteve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare.

“Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndieni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman.

Këtu janë tri mënyra të thjeshta për t’i shmangur ato dhe për t’i vrarë shpejt …

Lërini vaktet të pushojnë

Vaktet e ngrira që ngrohen në mikrovalë janë kursim i madh i kohës – por nëse udhëzimet thonë që ta lini ushqimin për të paktën një minutë pas gatimit, dëgjojeni këtë këshillë! Studiuesit e CDC thonë se “koha e pushimit” është një hap thelbësor në vrasjen e parazitëve dhe mikrobeve të tjerë që mund të depërtojnë në ushqime të paketuara gjatë prodhimit.

Reklama
Reklama

Rritni mbrojtjen me një sallatë të madhe.

Ushqimet e pasura me vitaminë A (produkte me ngjyrë portokalli dhe të gjelbër) dhe zink (fara kungulli dhe spinaqi) rrisin aktivitetin e revizionit të qelizave që kërkojnë dhe shkatërrojnë pushtuesit, plus aktivizojnë gjenet që rregullojnë imunitetin.

Lani në këtë mënyrë

Pastruesit e duarve vrasin viruset por jo parazitët. Për fat të mirë, hulumtimi në revistën PLOS Med sugjeron që pastrimi i duarve me ujë dhe sapun tri herë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e parazitëve të zorrëve deri në 68 për qind. /Telegrafi/