LAJMI I FUNDIT:

Parashikimi i motit në Shqipëri

Parashikimi i motit në Shqipëri

Për ditën e enjte territori i Shqipërisë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme.

Moti parashikohet i kthjellët e me vranësira në shtim pas orëve të mesditës.


Era pritet të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/sek, përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 7-8m/sek, pas orëve të mesditës era pritet të fitojë shpejtësi 10-12m/sek shoqëruar me dallgëzim të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen: në zonat malore 0 deri 16 gradë Celsius, në zonat e ulëta 4 deri 19 gradë Celsius, dhe në zonat bregdetare 4 deri 19 gradë Celsius. /Telegrafi/