LAJMI I FUNDIT:

Paralajmëron Sekretari britanik i Mbrojtjes: Putin mundet sërish të përdor sulmet me Novichok në vendin tonë

Paralajmëron Sekretari britanik i Mbrojtjes: Putin mundet sërish të përdor sulmet me Novichok në vendin tonë

Britania e Madhe mendon se ekzistojnë gjasat që të ketë helmime me gazin nervor Novichok.

Siç raporton Sky News, këto paralajmërime i bëri Sekretari britanik i Mbrojtjes Grant Shapps, transmeton Telegrafi.


Ai fajësoi Kremlinin për vdekjen e Alexei Navalny në një burg në Arktik.

Duke folur për The Sun ai th: “Putin i ka duart me gjakun e Navalnyt. Alexei kurrë nuk do të duhej të ishte në burg”.

“Krimi i tij i vetëm ishte që kundërshtoi Putinin, i cili ka një histori të gjatë me ‘heqjen’ e oponentëve politikë”, shtoi Shapps.

Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë
Lexo po ashtu Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

“Kjo mund të ndodhë sërish në tokën britanike”, paralajmëroi Sekretari britanik i Mbrojtjes, siç kishte ndodhur me ish-agjentin rus Sergei Skripal dhe vajzën e tij që u helmuan me agjentin nervoz Novichok në Salisbury në vitin 2018.

I pyetur nëse në Britani të Madhe mund të ketë sërish sulme me Novichok, ai tha: “Jemi gjithmonë duke gjurmuar dhe tentuar të parandalojmë gjëra të tilla”.

“Nëse më pyesni nëse ka patur tentime? E keni parë këtë, kështu që, po. Qasja e tij është se nëse nuk i pëlqen dikush, apo nuk e voton, ai e heq”, shtoi Shapps.

Ai theksoi se presidenti rus është një prej kërcënimeve më të mëdha të paqes në botës që nga Adolf Hitleri.

Në anën tjetër, Putini ka mohuar përfshirjen me sulmet me Novichok në Britani të Madhe. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Kroacia
Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Amerika
Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Evropa

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Kalo në kategori