LAJMI I FUNDIT:

Papa krahason vuajtjet e ukrainase me masakrat e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore

Papa krahason vuajtjet e ukrainase me masakrat e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore

Papa Françesku e krahasoi sot luftën në Ukrainë me një operacion nazist në të cilin, në pjesën e parë të Luftës së Dytë Botërore, u vranë rreth dy milionë njerëz, kryesisht hebrenj.

Duke iu drejtuar audiencës së përgjithshme të kësaj jave pelegrinëve polakë, Françesku vuri në dukje se Universiteti Katolik i Lublinit në Poloni, shënoi së fundmi përvjetorin e Operacionit Reinhard, transmeton Telegrafi.

Ishte një emër i koduar për një operacion sekret në pjesën e Polonisë së pushtuar, që përfshinte territorin që tani është në territorin e Ukrainës.

“Kujtimi i kësaj ngjarjeje të tmerrshme le të zgjojë tek të gjithë synimet dhe veprimet për të arritur paqen”, tha Ati i Shenjtë, duke përmendur konkretisht operacionin “shfarosja”.

“Kështu përsëritet historia. Sot ne shohim se çfarë po ndodh në Ukrainë. Rusia e quan pushtimin e saj në Ukrainë një “operacion special ushtarak”, qëllimi i të cilit është “denazifikimi” i vendit dhe zhdukja e nacionalistëve që i konsideron të rrezikshëm. Ukraina dhe aleatët e saj akuzojnë Moskën për një luftë të paprovokuar për të marr territorin nga fqinji i saj properëndimor”, shtoi Papa.

Reklama

Që nga fillimi i pushtimit në shkurt, Françesku ka dënuar ashpër lëvizjet ruse. Muajin e kaluar, ai tha se ukrainasit po vuanin “martirizim për shkak të agresionit”, dhe i krahasoi pasojat e luftës ndaj ukrainasve me “gjenocidin e tmerrshëm” të viteve 30-ta, kur uria mbretëroi në vend për shkak të diktatorit sovjetik Joseph Stalin.

Papa ka ofruar vazhdimisht ndërmjetësimin e Vatikanit për zgjidhjen e konfliktit, por për shkak të kritikave të ashpra ndaj Rusisë, kjo ka shumë pak gjasa.

Në një intervistë të dhënë muajin e kaluar për revistën jezuite America, Françesku foli për ato që ai tha se ishin mizoritë e forcave ushtarake ruse në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Evropa
Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Amerika
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi

Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi "Nonno Sprint" sistemin e pagesave të autostradave

Evropa
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori