Papa Françesku ka kërkuar falje pasi goditi dorën e një gruaje ndërsa përshëndeti pelegrinët në Vatikan në prag të Vitit të Ri.

Papa Françesku humbi qetësinë kur gruaja rrëmbeu papritmas dorën e tij dhe e tërhoqi drejt saj, pasi ai përshëndeti disa fëmijë gjatë një vizite në skenën e lindjes së Vatikanit të martën në mbrëmje, transmeton Telegrafi.

Gruaja donte ta lëshonte dhe në një gjest që duket se i shkaktonte dhimbje, ai goditi para se të tërhiqte dorën.

Gjatë fjalimit të tij Angelus në një shesh të mbushur me Shën Pjetrin në ditën e Vitit të Ri, Papa iu referua veprimeve të tij.

“Unë kërkoj falje për shembullin e keq dje … ndonjëherë edhe humbas durimin”, tha ai.

Mirëpo veprimi i Papa Françeskut është kritikuar shumë në rrjetet sociale, duke u quajtur si dhunë ndaj grave. /Telegrafi/