LAJMI I FUNDIT:

Pandemia u solli shumë para, Shtetet e Bashkuara bëhen me 56 miliarderë të rinj – e konfirmon edhe Wall Street

Pandemia u solli shumë para, Shtetet e Bashkuara bëhen me 56 miliarderë të rinj – e konfirmon edhe Wall Street

Edhe pse coronavirusit shkatërroi jetë, kursime dhe kompani të vogla amerikane, viti që lamë pas nuk ishte edhe aq i keq në aspektin financiar për të gjithë – Wall Street nga fillimi i pandemisë është bërë me 56 miliarderë të rinj, shkruan NBC News.

Reklama

Në periudhën nga mesi i marsit e deri më 22 dhjetor, SHBA-të janë bërë me 56 miliardë të rinj – në një total prej 659, kurse pasuria e tyre nga fillimi i pandemisë është rritur në mbi tre trilionë dollarë, thuhet në raportin e dhjetorit që së bashku është përpiluar nga Instituti për Studime Politike dhe organizata “Amerikanët për drejtësi tatimore”, transmeton Telegrafi.

Raporti është përpiluar bazuar në të dhënat që i ka mbledhur Forbes dhe tregon së miliarderët posedojnë pasuri prej rreth katër trilionë dollarë, që i bie dy herë më shumë sesa që kanë 165 milionë amerikanët më të varfër.

Dhjetë miliarderët së bashku fitojnë mbi një trilion dollarë. E në mesin e miliarderëve të rinj janë pesë emra tashmë të njohur si Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West dhe Tyler Perry.

Megjithatë ata përjashtohen nga kjo lisë, e shumica e miliarderëve të rinj janë njerëz që pasurinë e kanë bërë duke bërë biznes dhe shitur aksione. Në mesin e tyre është edhe ish-bashkëshortja e Jeff Bezos, Scot McKenzey, pasuria e të cilës brenda ditës është rritur dukshëm falë rritjes së vlerës së aksioneve.

Motori i rritjes së pasurisë së tyre ka qenë përgjigja e paparë e politikës monetare në stabilizimi i tregjeve financiare në ditët e para të pandemisë, që ka nxitur një lloj rritje të aksioneve

Kur Wall Street është gjetur buzë greminës në mars, Rezervat Federale janë kyçur duke premtuar përqindje të ulëta në ruajtjen e likuiditetit. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Pas emrit Scatenato është një numër i kufizuar Urus i firmosur nga ABT

Pas emrit Scatenato është një numër i kufizuar Urus i firmosur nga ABT

Tunning
VW Golf elektrik do të prodhohet në Wolfsburg ndërsa Trinity në fabrikën e Zwickau

VW Golf elektrik do të prodhohet në Wolfsburg ndërsa Trinity në fabrikën e Zwickau

Auto
Kjo është vetura që kushton 100 milionë dollarë dhe vetëm një njeri në botë posedon të drejtën për ta vozitur

Kjo është vetura që kushton 100 milionë dollarë dhe vetëm një njeri në botë posedon të drejtën për ta vozitur

Auto
Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

EVs
Bukuroshet e famshme lodhen me pastrimin e veturave të tyre, por fqinjët marrin një shfaqje erotike falas (Foto, +16)

Bukuroshet e famshme lodhen me pastrimin e veturave të tyre, por fqinjët marrin një shfaqje erotike falas (Foto, +16)

Auto
Kalo në kategori