LAJMI I FUNDIT:

Pamje që tregojnë pasojat, pas bombardimeve në centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë

Pamje që tregojnë pasojat, pas bombardimeve në centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë

Pushtuesit rusë kanë bërë provokime të tjera dhe kanë granatuar territorin e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë.

Dhe një video e publikuar tregon pasojat e granatimeve, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ajo është publikuar në kanalin Telegram Enerhodar-info, transmeton Ukrinform.

“Edhe një herë, pushtuesit organizuan provokime në ZNPP. Gjatë granatimeve, predhat goditën një pishinë që ftohte reaktorët, si dhe një strukturë të thatë magazinimi për karburantin bërthamor të harxhuar”, thuhet në postim.

Siç është thënë më tej, në fillim të 20 nëntorit, për shkak të granatimeve ruse, u regjistruan të paktën 12 goditje në infrastrukturën e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia.

Ndryshe, centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia, i cili është nën kontrollin rus, u trondit nga bombardimet të dielën, duke shkaktuar dënimin nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, i cili tha se sulme të tilla rrezikonin një fatkeqësi të madhe bërthamore.

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia siguronte rreth një të pestën e energjisë elektrike të Ukrainës përpara pushtimit të Rusisë më 24 shkurt dhe është detyruar të operojë me gjeneratorë rezervë disa herë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Evropa
Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Evropa
Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Evropa
Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Botë
Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia
Kalo në kategori