LAJMI I FUNDIT:

Pamje nga betejat e ashpra për Avdiivkan, ukrainasit i shkaktuan rusëve humbje të mëdha

Pamje nga betejat e ashpra për Avdiivkan, ukrainasit i shkaktuan rusëve humbje të mëdha

Trupat ukrainase kanë publikuar pamjet të asaj që dukej mbrojtja e qytetit të Avdiivkas, i cili megjithatë ra në duart e rusëve pas shtatë muajve luftime të ashpra.

Ukrainasit kishin dhënë gjithçka nga vetja për ta ruajtur këtë qytet në lindje të vendit, duke arritur t’i shkaktojnë humbje të mëdha forcave pushtuese ruse, transmeton Telegrafi.


Megjithatë me ndaljen e ndihmës ushtarake nga SHBA, ukrainasit filluan ta ndiejnë mungesën e municionit dhe armëve të fuqishme, duke bërë që ky vend të mbetet në duart e rusëve që pësuan humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë
Lexo po ashtu Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Pamjet e publikuara më poshtë e dokumentojnë këtë sesi me dronë dhe artileri të rëndë, ukrainasit kishin shkatërruar shumë tanke, autoblinda e madje edhe depo të ushtrisë së Vladimir Putinit.

E në momentin që morën urdhrin që të tërhiqeshin për faktin se sipas ukrainasve më e rëndësishme është jeta e njerëzve sesa mbrojtja e asaj çfarë ka mbetur nga ky qytet (gërmadha), ukrainasit filluan me operacionin e evakuimit të atyre që ishin plagosur. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Botë
“Një ditë e keqe për Putinin”

“Një ditë e keqe për Putinin”

Botë
Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Botë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
“Faleminderit, Amerikë!”: Deklarohet Zelensky, pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” për Ukrainën

“Faleminderit, Amerikë!”: Deklarohet Zelensky, pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” për Ukrainën

Botë
Jo vetëm për Ukrainën - SHBA miratoi paketën e ndihmës për Izraelin dhe Indo-Paqësorin

Jo vetëm për Ukrainën - SHBA miratoi paketën e ndihmës për Izraelin dhe Indo-Paqësorin

Botë
Kalo në kategori