LAJMI I FUNDIT:

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalnyt në një burg të largët të Arktikut ka dominuar titujt kryesor të lajmeve dhe ka vënë në qendër të vëmendjes brutalitetin e sistemit penal të Rusisë.

Departamenti amerikan i Shtetit në raportin për Praktikat e të Drejtave të Njeriut të vitit 2022 i përshkroi kushtet në burgjet e Rusisë si “të ashpra dhe kërcënuese për jetën”, duke vënë në dukje se të burgosurit abuzohen sistematikisht nga rojet e burgut dhe të burgosurit politikë përgjithësisht “vendosen në kushte të vështira dhe i nënshtrohen trajtimeve ndëshkuese”.


Navalny mund të mos jetë i fundit - cilët kritikë të tjerë të Putinit kanë vdekur në rrethana të dyshimta
Lexo po ashtu Navalny mund të mos jetë i fundit - cilët kritikë të tjerë të Putinit kanë vdekur në rrethana të dyshimta

Navalny – edhe pse ndoshta më i famshmi – nuk është aktivisti i parë që ka vdekur ndërsa mbahej në këtë sistem, i cili shpesh është krahasuar me paraardhësin famëkeq, sistemin sovjetik të kampeve.

The Moscow Times ka përmbledhur historitë e pesë të burgosurve të profilit të lartë që vdiqën në burgjet ruse.

Sergei Magnitsky

Avokati Sergei Magnitsky vdiq në burgun famëkeq Matrosskaya Tishina (Heshtja e Detarit) të Moskës në nëntor të vitit 2009.

Magnitsky u burgos pasi ekspozoi një skemë korrupsioni prej shumë miliarda rubla të zhvilluar nga një grup oficerësh të lartë të Ministrisë së Brendshme, të cilët me mashtrime ia morën disa kompani të klientit të avokatit, firmës së investimeve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, “Hermitage Capital Management”.

Dmitry Kolker

Shkencëtari i imazheve spektrale, Dmitry Kolker u arrestua nën dyshimin për tradhti më 30 qershor të vitit 2022, në një spital në qytetin siberian të Novosibirsk, ku ai po trajtohej për kancerin pankreatik të Fazës 4.

Kolker u transportua direkt nga spitali në burgun famëkeq Lefortovo të Moskës. Shkencëtari vdiq në paraburgim dy ditë më vonë në moshën 54-vjeçare.

Dzhemil Gafarov

Aktivisti tatar i Krimesë, Dzhemil Gafarov, 60 vjeç, vdiq në një qendër paraburgimi në qytetin jugor të Rusisë, Novocherkassk, më 10 shkurt të vitit 2023.

Gafarov ishte një nga 25 aktivistët e arrestuar nga forcat ruse të ligjit në mars të vitit 2019 në atë që mbrojtësit e të drejtave të njeriut e konsideruan si një nga valët më të mëdha të represioneve kundër tatarëve të Krimesë që nga aneksimi i gadishullit prej Rusisë në 2014.

Anatoli Berezikov

Anatoli Berezikov, një DJ 40-vjeçar dhe ish-vullnetar në selinë e rajonit të Rostovit të Alexei Navalnyt, vdiq në një qendër paraburgimi në qytetin jugor të Rostov-on-Don më 14 qershor 2023.

Berezikov u arrestua për herë të parë më 11 maj 2023, me akuzën e mosbindjes ndaj policisë dhe u dënua me 10 ditë paraburgim. Pas lirimit nga qendra e paraburgimit më 21 maj, ai u arrestua sërish për dyshimin se “ngacmonte këmbësorët dhe i rezistoi policisë”.

Rifat Dautov

Rifat Dautov, 37 vjeç, vdiq më 25 janar pak pasi u arrestua nga forcat e sigurisë në vendlindjen e tij në Bashkortostan për pjesëmarrjen e supozuar në demonstratat masive të muajit të kaluar në mbështetje të aktivistit të burgosur Bashkir Fayil Alsynov.

Motra e Dautov, Zaliya Akhmadieva u tha gazetarëve se policia arrestoi vëllain e saj në fshatin Novye Chebenki në Bashkortostanin jugperëndimor. Të nesërmen, prindërit e tij u kontaktuan nga një mjek për të identifikuar trupin e pajetë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Botë
SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Botë
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Kalo në kategori