LAJMI I FUNDIT:

OBRM-PDUKM kërkon nga LSDM që të mbështesë propozim ligjin për vazhdimin e vlefshmërisë të pasaportave

OBRM-PDUKM kërkon nga LSDM që të mbështesë propozim ligjin për vazhdimin e vlefshmërisë të pasaportave

Partia e Hristijan Mickoskit kërkon nga LSDM që ta mbështesë projektligjin për vazhdimin e vlefshmërisë së pasaportave. Sipas OBRM-PDUKM-së, populli nuk duhet të burgoset me muaj të tërë.

Ata pretendojnë se mbi një milion bashkëqytetarë nuk kanë pasaportë dhe “se janë të bllokuar dhe lëvizja e tyre është e kufizuar për shkak të LSDM-së”.


“Për shkak të LSD-së, tani janë lëshuar disa qindra mijëra pasaporta më pak se sa mund të ishin lëshuar, me kapacitetet ekzistuese. Për më tepër, për shkak të tyre, ka një ndalesë të përgjithshme, sepse kanë pasur kohë të mjaftueshme për të rritur kapacitetet. Nuk ka zgjidhje tjetër për popullin, përveç propozimit të ligjit të OBRM-PDUKM-së dhe zgjatjes së vlefshmërisë së pasaportave.

Populli nuk duhet të mbetet i bllokuar pa mundësinë e lëvizjes së lirë. Me të drejtë populli thotë se ne nuk kemi shtet dhe duhet të kthehet”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e partisë nga OBRM-PDUKM.

Dje u bë e ditur se janë marrë 20 mijë formularë dhe një dërgesë shtesë do të arrijë në fund të këtij muaji, si në qershor. Kështu ka deklaruar zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme, Mitko Bojmacaliev./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë

"Kolla e keqe", infektologu Ramadani tregon tri fazat që kalon i infektuari

Mirjeta Hajzeraj
​Kush është shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci

​Kush është shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci

Kronika e Zezë
Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane dënon ashpër kërcënimin publik të Vuçiqit kundrejt shqiptarëve të Luginës

Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane dënon ashpër kërcënimin publik të Vuçiqit kundrejt shqiptarëve të Luginës

Lugina
Haradinaj kujton vëllain Enverin: Me plagë lufte në trup, i’u ndërpre jeta nga një dorë që donte të mbillte vëllavrasje

Haradinaj kujton vëllain Enverin: Me plagë lufte në trup, i’u ndërpre jeta nga një dorë që donte të mbillte vëllavrasje

Lajme

"Shkrumb e hi", pamje nga fabrika e mjedrës që u dogj në Podujevë

Kronika e Zezë
Përleshje me armë mes dy grupeve në Gjakovë – policia në kërkim të një personi

Përleshje me armë mes dy grupeve në Gjakovë – policia në kërkim të një personi

Kronika e Zezë
Kalo në kategori