LAJMI I FUNDIT:

Numër i lartë i turistëve në Shqipëri në korrik, por vetëm 14 për qind qëndruan në hotele dhe bujtina, kosovarët mbeten më besnikë

Numër i lartë i turistëve në Shqipëri në korrik, por vetëm 14 për qind qëndruan në hotele dhe bujtina, kosovarët mbeten më besnikë
Reklama

Nga 1.7 milionë turistë të huaj të cilët zgjodhën Shqipërinë për të kaluar pushimet verore në korrik, vetëm 236 mijë u akomoduan në hotelet apo bujtinat e vendit, thënë ndryshe, rreth 14 për qind e tyre.

Interesi i të huajve tranzit për të vizituar vendin ka qenë më i lartë në këtë periudhë të vitit sesa turistët që qëndrojnë për më shumë se 1 ditë në Shqipëri.


Ky numër i ulët i turistëve i regjistruar në strukturat hoteliere lidhet edhe me informalitetin në këtë sektor. Disa struktura nuk janë të regjistruara por ka edhe biznese që nuk presin fatura për dhomat që lëshojnë.

“Duke qenë se ka pasur një prurje të madhe të numrit të turistëve, janë detyruar ta shtyjnë dhe në shtator apo maj. Nga viti në vit kemi një ndryshim”, tha Frenkli Prengaj, administrator i “Discover Albania”.

Akomodimi në strukturat shqiptare i turistëve vendas por dhe të huaj, sipas Institutit të Statistikave u rrit me 48.2 për qind në muajin korrik. Duke u ndalur tek qytetet, Tirana dhe Durrësi ishin dhe më të frekuentuarat, të cilat krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë regjistruan një rritje me 70.5 për qind. Ndërsa në zonat bregdetare ky tregues është rritur me 24.5 për qind.

Sa i takon shtetësisë, shqiptarët e Kosovës mbeten më besnikët. I lartë ka qenë numri i turistëve polakë, gjermanë dhe nga Maqedonia e Veriut. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vritet një grua në Prishtinë - Policia jep detaje

Vritet një grua në Prishtinë - Policia jep detaje

Kronika e Zezë
Profesorët serbë në universitetet evropiane tregojnë nëse Serbia e ka njohur “de facto” Kosovën

Profesorët serbë në universitetet evropiane tregojnë nëse Serbia e ka njohur “de facto” Kosovën

Lajme
I riu që vdiq pasi ra nga ndërtesa në Prishtinë, është Qazim Alaj nga Deçani

I riu që vdiq pasi ra nga ndërtesa në Prishtinë, është Qazim Alaj nga Deçani

Kronika e Zezë
Ambasadori Hill paralajmëron Serbinë për marrëdhëniet me Rusinë

Ambasadori Hill paralajmëron Serbinë për marrëdhëniet me Rusinë

Politikë
Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Lajme
Ish-zëvendësministri i Brendshëm, Hoxha: Ekziston rreziku i konfliktit të ri me Serbinë

Ish-zëvendësministri i Brendshëm, Hoxha: Ekziston rreziku i konfliktit të ri me Serbinë

Siguri
Kalo në kategori