LAJMI I FUNDIT:

Njëri është bartësi i ‘çantës bërthamore’ të Rusisë: Kush janë gjeneralët që janë zhdukur nga publiku pas kryengritjes së Wagner?

Njëri është bartësi i ‘çantës bërthamore’ të Rusisë: Kush janë gjeneralët që janë zhdukur nga publiku pas kryengritjes së Wagner?

Valery Gerasimov, gjenerali i lartë rus, nuk është shfaqur në publik ose në televizionin shtetëror që nga rebelimi të shtunën, kur shefi i mercenarëve Yevgeny Prigozhin kërkoi dorëzimin e Gerasimov.

Ai nuk është përmendur as në një deklaratë për shtyp të ministrisë së mbrojtjes që nga 9 qershori, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Gerasimov, 67 vjeç, është komandanti i luftës së Rusisë në Ukrainë dhe mbajtësi i njërës prej tre “çantave bërthamore” të Rusisë, sipas disa analistëve ushtarakë perëndimorë.

Siç thuhet më tej, në paraqitjet publike mungon gjithashtu gjenerali Sergei Surovikin, i quajtur “Gjenerali Armagedon” nga shtypi rus për taktikat e tij agresive në konfliktin sirian, i cili është zëvendës komandant i forcave ruse në Ukrainë.

Zbardhet fati i gjeneralit rus që u raportua i zhdukur - i cili 'kishte mbajtur anën e shefit të Wagner' gjatë kryengritjes në Rusi
Lexo po ashtu Zbardhet fati i gjeneralit rus që u raportua i zhdukur - i cili 'kishte mbajtur anën e shefit të Wagner' gjatë kryengritjes në Rusi

Një raport i New York Times, bazuar në një konferencë të inteligjencës amerikane, tha të martën se ai kishte njohuri paraprake për kryengritjen dhe se autoritetet ruse po kontrollonin nëse ai ishte bashkëpunëtor.

Kremlini hodhi poshtë raportin të mërkurën, duke thënë se kishte dhe do të kishte shumë spekulime dhe thashetheme.

Por versioni në gjuhën ruse i Moscow Times dhe një bloger ushtarak raportuan arrestimin e Surovikin, ndërsa disa korrespondentë të tjerë ushtarakë që komandojnë ndjekës të mëdhenj në Rusi thanë se ai dhe oficerë të tjerë të lartë po merreshin në pyetje për rolin e tyre të mundshëm në kryengritje.

Ndërkohë Rybar, një kanal me ndikim në aplikacionin e mesazheve Telegram i drejtuar nga një ish-oficer shtypi i ministrisë ruse të mbrojtjes, tha se një spastrim ishte duke u zhvilluar.

Ai tha se autoritetet po përpiqeshin të largonin personelin ushtarak që mendohej se kishte treguar “mungesë vendosmërie” në shuarjen e kryengritjes mes disa raporteve se pjesë të forcave të armatosura duket se kanë bërë pak për të ndaluar luftëtarët Wagner në fazën fillestare të rebelimit.

Një raport i WSJ zbulon se çfarë donte të arrinte shefi i Wagner me kryengritjen në Rusi
Lexo po ashtu Një raport i WSJ zbulon se çfarë donte të arrinte shefi i Wagner me kryengritjen në Rusi

“Kryengritja e armatosur nga kompania ushtarake private Wagner është bërë pretekst për një spastrim masiv në radhët e Forcave të Armatosura Ruse”, tha Rybar.

Një veprim i tillë, nëse konfirmohet, mund të ndryshojë mënyrën se si Rusia zhvillon luftën e saj në Ukrainë – të cilën ajo e quan një “operacion special ushtarak” – dhe të shkaktojë trazira në radhët e saj në një kohë kur Moska po përpiqet të pengojë një kundërofensivë ukrainase.

Ajo gjithashtu mund të “çimentojë ose të lartësojë” pozitat e figurave të tjera të larta ushtarake dhe të sigurisë që konsiderohen si besnikë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori