Arkeologët kanë gjetur mbetje anijesh që daton nga 2,200 vjet në fund të Detit Mesdhe.

Anija, më shumë se 25 metra e gjatë, ishte e vendosur në Heraklejon – një qytet i lashtë egjiptian që u përfshi nga deti rreth shekullit të 7-të pas Krishtit.

Ata hasën në rrënojat e një anije ushtarake nga zhytësit nga një mision arkeologjik franko-egjiptian. Anija kishte një fund të sheshtë dhe anije tipike të antikitetit. Ajo kishte vela të mëdha dhe lundra. Struktura kombinonte teknikat greke dhe egjiptiane dhe druri pjesërisht i ricikluar u përdor në ndërtimin e saj.

Para se të arrinte në fund të detit, anija ishte ankoruar në një kanal afër Tempullit të Amunit. Ajo u gjet nën një shtresë rrënojash dhe balte të tempullit, me trashësi afërsisht 5 m.

Reklama
Reklama

Gjetje jashtëzakonisht e rrallë

Përveç rrënojave, arkeologët gjetën gjithashtu një nekropol të vjetër rreth 2400 vjet. Zbulimet u bënë në Heraklejon, një qytet port që u përmbyt rregullisht nga tërmetet në antikitet dhe mesjetën e hershme. Rreth 1,200 vjet më parë, fshati ishte plotësisht nën ujë.

Franck Goddio, shefi i misionit nga Instituti Evropian i Arkeologjisë Nënujore, cituar nga Live Scence, tha se gjetjet e tilla janë jashtëzakonisht të rralla. /Telegrafi/