LAJMI I FUNDIT:

Një rus përfundoi në burg pasi shkroi “Jo luftës” në borë

Një rus përfundoi në burg pasi shkroi “Jo luftës” në borë
Foto: ILUSTRIM

Një gjykatë ruse ka dënuar një burrë me 10 ditë burg pasi përdori gishtin për të shkruar “Jo luftës” në borë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Dmitry Fyodorov u zbulua se e kishte shkruar shënimin në borë në hyrje të një sheshi patinazhi në parkun Gorky të Moskës më 23 nëntor.

Dhe policia që e ndaloi atë vendosi që veprimet e tij mund të përbënin një vepër civile sipas një ligji që synon këdo që mendohet se ka vepruar publikisht për të diskredituar forcat e armatosura të Rusisë.

Rusia ka goditur ashpër disidencën që nga fillimi i agresionit në Ukrainë dhe kritikët thonë se rreth 20,000 njerëz janë arrestuar.

Fyodorov, i cili pranoi në gjykatë se ai kishte shkruar sloganin kundër luftës, iu dha 10 ditë burg për mosbindje ndaj policisë dhe gjoja refuzim për të shkuar në një stacion policie, diçka që ai e mohoi. /Telegrafi/