LAJMI I FUNDIT:

Një minutë heshtje në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Një minutë heshtje në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Një tërmet me fuqi shkatërruese goditi sot Turqinë dhe Sirinë, ku si pasojë humbën jetën mbi 2.400 persona.

E ekipet e shpëtimit janë duke bërë të pamundurën që të shpëtojnë qytetarët, që kanë mbetur të ngujuar nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura.

Vlerësohet se vetëm në Turqi afro 3 mijë objekte janë shembur, kurse lagje të tëra janë bërë rrafsh me tokë, transmeton Telegrafi.

Turqia goditet edhe nga dy tërmete tjera
Lexo po ashtu Turqia goditet edhe nga dy tërmete tjera

Shumë liderë botërorë kanë shprehur gatishmërinë, që të dërgojnë ekipe për ta ndihmuar Turqinë për të kërkuar të mbijetuarit.

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, është mbajtur një minutë heshtje për të nderuar viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri.


Në trend Botë

Më shumë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Thatësirat mund të bëhen të zakonshme në Mesdhe - A ka shpresë për më shumë shi në Evropë?

Thatësirat mund të bëhen të zakonshme në Mesdhe - A ka shpresë për më shumë shi në Evropë?

Botë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kalo në kategori